| jeoytrp a întrebat:

stiati ca plantele nu au viata?

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cred ca at trebui sa iti definesti termenul de viata. Probabil ca "viata" pentru tine nu inseamna ce inseamna pentru noi ceilalti, care consideram ca plantele au viata.
Cit despre singe, poate ca nu au singe, insa seva ce curge prin ele, nu e tot un fel de singe?

| PedoBarbie a răspuns:

Eu ştiu că plantele au viaţă. Doar tu eşti informat greşit.

| Radu284 a răspuns:

Oh? really? Cum ai ajuns la concluzia asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce crezi asta?

| emima a răspuns:

Daca nu au viata atunci de ce cresc? tu ai putea trai fara apa si hrana daca da inseamna ca nici tu nu traiesti nu?

| Peaches a răspuns:

Daca nu au viata, atunci de ce plantele mor?

| jeoytrp explică:

Nu au viata deoarece eu cred ca sangele reprezinta viata, si ele nu au sange, au alte componente, eu as zice ca au energie, pentru ca in nici un caz nu sunt ca oamenii si animalele (care au sange si mai multe chestii ) iar cel mai bun exemplu este acesta : un autovehicul are viata? pentru ca se misca foarte mult, scoate si sunete si face o gramada de chestii, pai nu nu are viata ci doar energie, care vine din benzina din baterie si altele, si si despre o masina putem zice "ca moare" cand ii moare motorul pai asa si plantele mor in acelasi fel. Deci concluzia este ca sunt niste "mecanisme" foarte complicate care repet au energii dar nu viata big grin think about that.

| greece12 a răspuns (pentru jeoytrp):

Si cate automobile ai vazut sa creasca?
Plantele cresc,think about that...
Dintr-o samanta insignifianta,iti rasare ditamai copacul,la care stai tu la umbra si te uiti dupa masini!
Si daca ar fi numai asta! Plantele comunica intre ele,iubesc, se supara, lesina, danseaza, scot sunete...etc!
Citeste si informeaza-te:

http://www.normal-paranormal.ro/....../index.php

http://www.ecology.md/md/section.php?section=fsociety&id=6467

Daca ai pofta de reply, citeste TOT ce ti-am trimis.

| jeoytrp explică (pentru greece12):

Ok, am citit de pe cele doua site-uri, dar asta arata faptul ca plantele sunt extrem de complicate, daca chiar ai de gand sa dezbatem subiectul va fi nevoie sa luam in calcul originea plantelor la care nu prea cred ca te-ai gandit si multe multe alte chestii. Daca vrei lasa-mi facebook-ul sau id-ul de messenger intr-un reply si ne auzim. Papa big grin

| greece12 a răspuns (pentru jeoytrp):

Da,plantele sunt extrem de complicate si in special vii.
Daca n-ai reusit sa intelegi lucrul asta, eu n-am de unde sa gasesc 19 intelepti sa scoatem bolovanul aruncat de tine.
Si,eventual,mai da pe la ora de biologie,plantele sunt definite ca organisme pluricelulare fotosintetizante,iar termenul de organism este printre primele pe care il inveti,un organism este viu si dispune de viata!
Plantele,pe scurt,se nasc,se reproduc,traiesc,imbatranesc si mor,ca orice organism.
Unde ai vazut tu masina sa creasca sau sa se inmulteasca?
De fapt, mi-ar place grozav sa intru maine in garaj si sa gasesc un Ford mai mic...sincer!
Comparatia ta e cel putin aberanta si ideea absurda, e ca si cum ne-ai intreba daca stim ca pamantul e patrat si noi sa incercam sa te convingem ca e rotund.
De-asta aveam eu nevoie de alti 19 intelepti.

| biutza12 a răspuns:

Daca atat te duce capul.
Plantele normal ca au viata! Desteptule!

| daciansteaua a răspuns:

Au si au si suflet. Daca ai sta langa ele si le-ai vorbi si le-ai rasfata si le-ai ingriji ai sa vezi ca au viata iar ele vor creste mai frumos si te vor respecta si ele pe tine.

| Chende_Andrei_1986 a răspuns:

Ba da,, AU''