| madalicious a întrebat:

Help!

Ce pot face pentru a scapa de igrasie? Ca a inceput sa se extinda! Mama a dat pana acum cu apa si clor, si a disparut pentru 2-3 zile, dupa a aparut iarasi, mentionez ca a inceput sa apara dupa ce am pus termopanele. E posibil sa fie de la ele? Ce sfaturi imi dati sa scap de igrasie?sad Please help...sad

Răspuns Câştigător
| ATB a răspuns:

E o solutie speciala pentru mucegai de la Ceresit si nu e nici prea scumpa. nu dispare mucegaiul de tot dar apare mult mai rar mai ales daca aerisesti regulat. E posibil sa fie de la termopane, in general cand pui termopane se face si izolatie termica ca sa nu se creeze diferente de temperaturi pentru ca betonul poate avea o consistenta neuniforma sau vechi si pierde caldura.

5 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Draga la termopane trebuia sa primitzi instructziuni de aerisire
la 2-3 ore deschizi geamurile complet 5 minute
daca nu ai posibilitatea asta atunci 15 minute dimineata si 15 minute seara
este interzis uscarea hainelor in incaperi cu geamuri termopan peretzii sunt reci jos si bineintzeles aburii formatzi chiar si din pielea noastra se transforma in apa pe peretzi si favorizeaza formarii de mucegai
cumpara un dezumidificator
chiar daca dai cu vopsea sub vopsea se formeaza mucegai in porii peretzilor
izolatzi casa/ apartamentul pe dinafara sa nu mai fie diferenta mare de temperatura la nivelul peretzilor
si tavanul pivnitzei

dar aerisirea zilnica de 2 ori este vitala

| anad a răspuns:

Orice ai face tot apare mai mult sau mai putin! Aeriseste zilnic cel putin 20 minute camera si vei vedea ca nu se mai extinde. Poti folosi solutia stop mucegai care e destul de eficienta, dar miroase ingrozitor!

| eugem35 a răspuns:

Cuperi o solutie care se numeste acua stop pentru mucegai dar cureti bine peretele, nu ai in cas o aerisire corecta pentru ca este inchisa etans nu este bine sa fie inchisa etans casa, trebuie incalzita unifor toat casa,
si vezi cum faci cu aerisirea ceva grile de aerisire la parte de su s a ferestrei

| clubarad a răspuns:

Cu vopsea de la drumuri si poduri (care se traseaza pe asfalt, zebre, etc). este de culoare galbena sau alba nu are importanta deoarece se poate da peste cu lavabil---asta am incercat eu si este ok!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum ai zis u dispare 2 -3 zile si apare la loc trebuie sa imbraci peretii cu poliester si apoi trasa plasa apoi glet si dat cu lavabila si nu mai apare deloc... eventual o lavabila care poate fi stearsa adica daca omori o musca de perete si murdaresti peretele poate fi sters cu o carpa umeda