| Alis56u6 a întrebat:

Heii....am o intrebare, cum scap de matreata cu produse naturale.Pana acum nu am avut, tin sa mentionez ca-mi spal parul la 2 zile, dar a inceput sa-mi apara, e ca si scoarta si sunt bucati super mari.....Imi puteti da ceva sfaturi?❤????????????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Si eu m-am confruntat cu aceasta problema suparatoare. Cumpara de la plafar ulei din arbore de ceai-tea tree oil si maseaza scalpul dupa ce il diluezi cu putina apa sau pune cateva picaturi in sampon. De asemenea incearca zeama de lamaie-fierbe cojile de la 2-3 lamai si clateste te cu solutia obtinuta dupa ce te speli pe cap. Si bicarbonatul de sodiu, ceaiul de urzica sau clatirea cu otet de mere ajuta. O data pe saptamana maseaza scalpul cu ulei de ricin in combinatie cu cel de masline face minuni pentru par : ajuta la intarirea radacinilor parului, il vitalizeaza si te scapa de fungi care cauzeaza matreata si coji si reduce semnificativ caderea lui. Incearca sa te speli macar pentru o perioada cu un sampon naturist special pentru afectiunea asta dar bland cu scalpul spre deosebire de cele din comert care agreseaza firul de par deoarece contin multe chimicale. Numai bine