| Sebastian123456 a întrebat:

Hey, am din nou o problema cu fasolea, am pus inca niste boabe si acesteau au mucegait ca erau seci (fara putere de germinatie), si mucegaiul sa raspandit si pe alte parti ale pamantului din ghiveci, cum sa scap de mucegai, daca se urca si pe planta sanatoasa?

4 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Poate a fost prea multa apa.E bine sa pui boabele de fasole intr-un vas -farfurie-sa pui apa cam pana la jumatatea boabelor si atunci vezi care incoltesc.Asa vei fi sigur ca boabele sunt bune.Pamantul trebuie numai umezit si ghiveciul gaurit in partea de jos.

| raresandrey a răspuns:

Cauta la o florarie sau la un centru pentru protectia plantelor, un fel de praf sau lichid care ajuta la asa ceva.

| raresandrey a răspuns:

Ai udat-o prea des si din acest motiv a mucegait pamantul, schimba pamantul din ghiveci.

| Sebastian123456 explică:

Eu vreau ceva ce pot face acasa su ceva de genu'