| edy132 a întrebat:

Am o mica problema cu hainele, s-au mucegait in sifonier si as vrea sa stiu cum scot mucegaiul de pe ele.

Răspuns Câştigător
| Codruta a răspuns:

Petele de mucegai pot fi scoase prin mai multe metode:
dacă sunt pete proaspete se freacă cu lapte bătut
dacă sunt pete mai vechi se freacă cu zeamă fiartă de lamăie
cele foarte rezistente se freacă cu o soluție obținută din: 500 ml de apă caldă, în care se adaugă 1 lingură de amidon, 1 lingură de sare, zeama de la o lămâie și o lingură de săpun ras; se limpezește în 2-3 ape și se usucă.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Se spala si este suficient caci, detergentul are constituienti care distrug formele vegetative ale mucegaiului.( cele albe, de bumbac le poti fierbe la temperatura de fierbere a masinii de spalat --- pentru celalalte colorate sau sensibile este suficienta spalarea la temp. recomandate de producatorul masinii de spalat )

| PhotoIsMyLife a răspuns:

Bună!
Bagă-le la mașina de spălat cu dero, balsam și capsule cu gel!
Baftă!

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Saracele haine...cum s-a intamplat dumnezeul asa ceva?

| edy132 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri. Am sa dau funda la cel mai concludent raspuns. La restul dau vot. >big grin

| dasda a răspuns:

S-au mucegait?raised eyebrows what? cum?