| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Hey buna.Am o nelamurire perena inseamna ca in fiecare an din acea radacina iasa din nou planta. Anuala inseamna ca,creste doar intr-un an si apoi nu mai creste? Sau perena inseamna ca ramane verde primavara,vara, toamna si iarna? Va rog sa-mi explicati.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Ai inteles bine, perena inseamna ca in fiecare an din acea radacina iese din nou planta, punct. Planta anuala creste doar intr-un an si apoi se usuca. Notiunea de peren si anual nu are legatura cu faptul ca planta e verde sa nu si iarna.

2 răspunsuri:
| dryft3r a răspuns:

Perena inseamna ca ramane verde aproape tot anul. Cu exceptia lunii ianuarie. Eu asa stiu. big grin