| Angeloangeli a întrebat:

am o problema de cateva luni cu plosnite de pat, este incredibil, am aruncat tot din casa, dormim pe jos, chiar am adus si dezinsecția dar degeab, stiti cumva cum as scăpa de ele? Dau funda

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Daca infectia este in faza de inceput, folosi aspiratorul pentru adunarea lor din crapaturile patului, covoare etc. si poti face niste capcane pentru capturarea plosnitelor:
https://www.youtube.com/watch?v=kHX-tGDvilw
si/sau asa:
https://www.youtube.com/watch?v=DNjzdH45XT4

2. Dezinsectia generala nu prea da roade, fiindca plosnitele se ascund in cele mai ascunse crapaturi, de unde sunt foarte greu de eliminat, inclusiv ouale si larvele depuse. Exista firme specializate pe distrugerea plosnitelor, dar asta presupune inclusiv "despachetarea" intregii locuinte afectate.

| Violleta2022 a răspuns:

Spalat si calcat toate rufele, ca traiesc si in ele.
Nu uita de prosoape, perdele, covoare, tapiterie, mochete, linoleu samd.
Totul trebuie curatat si deratizat, inclusiv prin crapaturile din podelele de lemn, linoleu, mocheta, prin camara unde sunt hartii si carpe samd.

| relian a răspuns:

Clor,pulverizezi toata casa folosing clor,cu masca pe fata,completa,pulverizat cloru cu pompa de stripit plante,pulverizezi toti peretii,peste tot, fara podea, doara daca este din ceramica dai, daca e din lemn nu, sau mocheta, acoperi cu folie mai groasa jos.Bagi clor sin prize, intrerupatoare, in orice gaura cat de mica, apoi pleci de acasa vreo 2 zile, lasi deschise ferestrele sa se aeriseasca.Rufele si tot ce aveti spalata, puse in saci si legati bine la gura.Saltele de pat aruncate,paturile date si alea cu clor,pulverizate, usi tot, ferestere, tabloru orice ai pe perete dat jos dus afara, controlat stau si acolo.
Daca nu te pricepi nu da, poti muri sau cine stie ce sa mai patesti.Treb sa ai masca din aia gen de gaze care acopera tot capu.Manusi de cauciuc in mana si aia faci. Pompa sa pulverizeze foarte fin,dai pe pereti fara sa curga siroaie laughing
Dupa tot ce este de metal si cloru a atins rugineste laughing balamale la usi,la ferestre, paturi daca is de fier, sau suruburile de la pat daca au, vor rugini, dar vei scapa de lepra laughing
Altfel nu scapi, mai ales daca ai invazie. Poti sa aduci firma lu peste si nu o sa rezolve nimic.Cu clor nu da nici o firma,cloru este periculos,dai tu pentru tine acasa,dar firmele nu dau,oadata ca persoanele pot pati cine stie ce,apoi pot rezulta pagube,gen cum am zis balamale ruginite,dar daca nu te deranjeaza asta e,dale la jalea de balamale,de prize. Aaaa si cand pulverizezi inchizi curentul electric de tot,asta daca bagi prin prize,intreupatoare,si pe acolo se ascund aceste insecte extraterestre laughing Am avut si eu odata dar asa doara cateva, am chemat firme deageaba, nimic. Apoi mi-a venit mie ideea asta cu clor, stiind ca cloru omoara tot ce misca, zic n-are cum rezista astea la clor, asa a si fost.Chestia este ca aptm era inchiriat, deci nu mia pasat, si dupa 1 an mureau furnici, veneau pe la ferestre, erau ceva spatii, gaurici mici ieseau si mureau laughing
Asa periculos nu este daca aerisesti bine, dupa 2 zile de aerisit nu mai este absolut nici un pericol.Eu am dormit la un prieten laughing Am scapat de animalurile dracu laughing

| Angeloangeli explică (pentru relian):

Bai frate, mi au dat disper crede ma, de 3 luni, oricum mersi de răspuns o sa iti urmez sfatul, dar zi mi cum se numeste clorul acela.

| relian a răspuns (pentru Angeloangeli):

Ala din comert care stiu si eu pui la rufe, le albesti, nu stiu ce nume are in RO clorox sau nu stiu vezi si tu.Nu clor 100%, ala nici nu ai de unde il lua.
Eu nu sunt in RO deci sincer nu stiu ce produse mai sunt, dar stiam ca inainte era clor la magazine, puneai clor din ala cu apa, il diluai si albeai rufele albe.Stiu ca odata un amic a pus clor ceva mai mult in apa si a bagat blugii albastri si ia scos albi laughing deci despre cloru din comert vorbesc nu altul.Dar tu pe ala care are o anumita concentratie,ar trebuie sa-l dai asa. Daca folosesti clor asa cum este in sticla in comert sa zic sa speli o rufa tio face franjuri tio distruge.
O sa merg aici la magazin si o sa vad ce concentratie are cloru asta din comert de unde sunt eu.
Insa nu stiu trebuie sa ai grija sa pui masca pe fata,deci nu doara la gura sau nas,masca din aia sa nu-ti intre in ochi,sa mai patesti cine stie ce.
Deci atentie,nu te juca cu cloru este foarte periculos atunci cand vine in contact cu ceva viu,ba distruge si chestii nevii laughing cum ar fi ozonu din stratosfera sau ala de sus care ne protejeaza pamantu.
Stiu ca tea disperat,singura chestie ai grija sa iti intre in ochi,in rest dupa cel dai,nu mai se intampla nimic.Dar cum am spus deschizi tot dupa,sau lasi asa o ora dupa ce dai, nu sta nimeni in casa, apoi deschizi tot, ferestre, usi, lasi sa se aeriseasca f bine vreo 2 zile, apoi te muti inapoi.Nu respira aer din ala cu clor cand pulverizezi,ori sati intre in ochi,pentru ca tu daca aplici cu o pompa de strpopit fina nu vezi,sunt particule fine in aer.
Nu te sperii, eu sa fiu sincer am dat fara masca de gaze, am folosit doara o carpa ce mam legat la nas si gura, dar eu cum sa zic sunt ok, adica ma pricep ce sa fac, cum etc.Am experienta cu stripiri cu chimicale.
Dar sa zic altcuiva lasa da asa fara masca, fara ochelari, ori masca de gaze nu, niciodata.

Răspuns utilizator avertizat
| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

Dai foc la tot c'è are contine metal. Daca ju, chiar trebuie arms tot. Ele traiesc in conditii extreme, chiar si in lemon, bare de fier, pe reti, scurgeri haine, etc sad