| Aizenwe a întrebat:

Buna. Iubitului meu ii apar pete rosii pe corp, asemenea muscaturilor de tantari. M-am uitat pe internet, muscaturile de plosnite seamana cel mai bine cu ce are el dar eu nu am nici o problema, cu toate ca dormim in acelasi pat. Aveti vreo idee ce este? Sau a trecut cineva prin asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nukeyly a răspuns:

Pot fi multe cauze, sa ne spui si noua ce-a avut.
Un caz asemanator a fost la un pacient care se spala cu sapun lichid ieftin la servici, dupa intrerupere, petele rosii au disparut, clar era o chimicala rebela in sapunu toxic.
Daca ai plojnite cauta-le in rama patului 360 grade, in cearceafuri, le plac fisurile, crapaturile, cutele din haine, la cusaturi si orice loc ingust unde se pot ascunde la intuneric.

| Aizenwe explică (pentru nukeyly):

Aseara s-a uitat peste tot, in pat nu era nimic dar in sufragerie pe canapea a gasit 2 insecte micute care pareau a fi plosnite. ne-am uitat atent apoi in toate crapaturile dar n-am mai gasit nimic altceva.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sa-si faca niste analize pentru boli infectioase (de ex. sifilis).

| Brizbriz a răspuns:

E posibil sa aveti plosnite, iar tu sa ai un tip de sange pe care plosnitele nu il plac

insa poate fi si alta boala, variola, pojar, chiar sifilis, etc.
si la care tu de asemenea sa fi imuna, daca ai avut boala cand trebuia, si anume cand ai fost mica (nu sifilis, evident)

| MihaiSpeedster a răspuns:

Are și alte simptome? Dor petele? Senzație de mâncărime? Febră?

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Posibil sa fie si dea o mancare care nu i-a priit. Oricum, aspirati bine casa de praf, la baie daca nu aveti plasa de tantari este bine sa puneti si sa dati cu insecticid spray pe ramele geamurilor si in baie dezinfectare cu clor, tot asa toate geamurile de la casa care le tineti mai mult deschise sa aiba plase de tantari si dat cu insecticid spray. Daca stati la casa faceti curat in jurul casei si tot ce vi se pare suspect ca si ganganii folositi ori clor prin pulverizare sau insecticit spary. Poate sa asi dea pe corp cu LiSTERiNE de la farmacie care e cel mai puternic ca si dezinfectant si protectie pentru corp - se pune pe un servetel umed Listerine si te dai pe tot corpul in special unde sunt acele pete rosii. Ele au sa dispara, si ele mai pot aparea de la un consum mare de sare in salate si mancaruri - deci a se evita excesul de sare si este recomandat consumul de apa minerala la un nivel de 2 litri pe zi si daca se poate si un energizant pe zi. Atentie la preparatele din carne si mezeluri pe timp de vara = si ele pot produce astfel de pete rosii pe corp inclusiv prostiile de mancaruri de pe la FAST-FOOD.