| brnpuppy13 a întrebat:

Heyy. Am o mica problema. Stau la tara si cum cateva zile mi-au montat centrala si i-am dat drumul, problema e ca stau tot timpul cu teama sa nu fie scapari de gaze sau sa nu sar in aer, nu stiu de celaughing) s-ar putea intampla asa ceva? Adica ce vreau sa stiu mai concret: in caz de scapari de gaze, se poate intampla ceva grav sau e foarte putin probabil?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Este f putin probabil spre deloc, asa ca stai linistit.Gazul la tine este descoperit, teava vine pe deasupra solului, centrala unde o ai, totul este la vedere, asa ca nu are ce exploda.

Centrala are protectie, are o valva care in caz de ceva se inchide, asa ca sansa sa explodeze ceva este aproape nula.

Gazul explodeaza doar daca se acumuleaza undeva.Cum ar fi in pamint, sau intr-o camera apoi cineva da foc.
Daca tevile is expuse, chiar de scapa gaze, alea se duc, chiar de dai foc nu explodeaza nimic, este exact ca si la aragazul tau.

Ce aragazul pe gaz explodeaza? Gazul daca nu se acumuleaza cum am spus in spatii inchise, nu are ce exploda.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Banuiesc totusi ca centrala aia a fost montat de cineva autorizat nu de nea Pandele de la colt. Plus exista detectoare de gaze obligatorii in orice incapere in care exista o centrala.

| mihai69 a răspuns:

Din câte știu, acum legea obliă să ai detector de gaz și o electrovalvă care va închide alimentarea cu g.n. a centralei/ locuinței.
Dacă nu au pus, cheamă pe alții să le monteze.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mihai69):

Stii care e problema cu alea? Sint niste mizerii! Electrovalva functioneaza foarte bine, dar asa-zisul detector de gaz e de fapt detector de dioxid de carbon. Te aduni cu 3 prieteni in bucatarie, mincati ceva, mai beti, mai jucati o septica, consumati oxigenul, mai flatulati un pic, si se declanseaza mizeria aia! Sau daca pui cozonaci/altceva similar la cuptor, arde ala, consuma oxigenul din incapere, se declanseaza detectorul si iti inchide gazul, desi nu ai nici o scapare de gaz...

| mihai69 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ciudat. La mine nu s-a întâmplat asta niciodată.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mihai69):

Depinde si de marimea bucatariei, locatie, cit de bine functioneaza dracia aia. L-ai testat? Se declanseaza in caz de ceva? big grin

| brnpuppy13 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am detector de gaz, si exact cum ai spus, intr-o seara am dat cu spray in bucatarie si s-a declansat. Tocmai ca nu stiu daca sunt 100% sigure si detectoarele astea…

| mihai69 a răspuns (pentru brnpuppy13):

De când cu interzicerea freonului ca propelent, unele spray-uri chiar au gaz. Deci detectorul a funcționat corespunzător.

| StoicAnalysis a răspuns:

Aia care ti-au montat centrala teoretic si sper ca si practic, sunt profesionisti care fac asta mereu. Dupa fiecare instalare de centrala, ei fac si verificari, sa vada daca scapa sau nu gaz. Apoi ei pun pe centrala cred, un fel de aptibild cu data cand a fost verificata si cu o alta data de expirare cand se va face iar verificare. Deci in mod normal, esti in regula. Oricum tu o sa simti daca o sa fie scapari de gaz. Si atunci tu o sa anunti compania respectiva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Amuzant, dar de cele mai multe ori nu simti...

| StoicAnalysis a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, in mod normal, in natura gazul nu miroase. Dar in cel care circula prin conducte destinate pentru uz casnic sau pentru PECO-uri, este introdus un aditiv ce ii da un miros specific. Si in momentul cand il inspiri, il simti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Mercaptan se cheama, iar ala e uneori in cantitati mai mari, uneori mai mici. Precum clorul din apa. Si buba e ca sa zicem ca iti scapa in bucatarie. Ai o usa etansata aproape perfect. Nu simti mirosul. Te duci, aprinzi lumina inainte sa deschizi usa, face BUM. Bine, ideea e ca sansele de scapari la o instalatie facuta de unii care au habar de meseria asta sunt minime. Grija trebuie avut dupa cutremure sau alte evenimente care ar putea afecta reteaua.

| lorena2011 a răspuns:

Neața.
Dacă centrala este montata recent, sigur nu veți sari în aer, Doamne Ferește! Cei care v-au montat-o răspund de siguranță ei și implicit a dumneavoastră.
Ar fi bine sa aveți totuși un detector se gaz legat la centrală, deși acela poate porni și de la un miros mai puternic de țigară, parfum sau ars.
Eu zic sa stați liniștit.