| etudor a întrebat:

IN timpul furtunii de acum 2 saptamani, mi-a patruns apa prin aerisire in podul casei.Apa s-a infiltrat si mi-au aparut doua pete galene-ruginii pe tavanul holului..Cum pot scoate aceste pete ca nu as vrea sa zugravaesc iar ca abia in vara trecuta am zugravit.
As putea folosi spreiul "savo"'

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Din pacate nu prea sunt solutii pentru a scoate pata, vopseaua fiind degradata in intreaga sa structura, nu doar la suprafata.
Solutia este sa zugravesti macar tavanul, o vopsea buna si nediluata (nu inteleg de ce multi dau bani multi pe o vopsea de calitate, dupa care o inmultesc cu apa) va acoperi fara probleme o astfel de pata, insa imi imaginez ca nu esti dispus la un astfel de deranj. De aceea ti-as sugera un compromis ieftin si simplu: dale de tavan fals din polistiren, lipite cu adeziv special in tub (asemanator siliconului). Vei obtine un tavan alb, luminos si elegant, iar daca alegi un model pe care adera lavabilul, peste cativa ani poti sa le schimbi culoarea. Sau poti aplica un alt model, direct peste acestea.
Daca inaltimea camerei iti permite, poti aplica inainte polistiren pentru izolatie, lipit prin aceeasi metoda, punctand astfel la doua capitole. Este destul de ieftin, iar castigul din izolatie este semnificativ, cca.70% din caldura pierzandu-se prin tavan.

2 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Nu se pot scoate. Ele provin prin scurgerea dintr-un strat superior. Un compromis poti face sa slefuiesti superficial suprafata patata, iar apoi sa aplici un strat subtire de vopsea pe baza de ulei mata sau grund alb, iar dupa uscare sa aplici lavabilul. Ideea este sa "izolezi " pata ca mai apoi sa o acoperi, altfel orice amorsa, vopsea, grund etc, pe baza de apa vei da va "trage" mai departe pata. Cu Savo nu rezolvi. Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Din păcate acele pete nu vor mai ieşi.
Nu ajută acest spray.
Te pup!