| DanielDanny a întrebat:

La ce fel de firma sa apelez daca vreau sa umplu spatiul gol de sub o casa modulara pusa pe piloni?
Adica sa toarne ciment in spatiul dintre casa si pamant!

Cofrarea o pot face eu dar la cine sa apelez? Sa chem o cifa si sa specific ca vreau beton subtire, adica sa poata curge peste tot daca e turnat doar dintr-o parte?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O casa modulara este constructie demontabila, care se poate muta oricand in alta locatie.
Daca torni beton sub ea, aunci nu va mai fi demontabila, avand un fel de "fundatie", care este fixa iar betonul lipeste casa de pamant.
In aest caz, ai nevoie de autorizatie de constructie, care nu prea ti se va da (din mai multe motive).
Daca totusi vrei sa asezi casa pe beton (presupun pentru nivelare), atunci)torni intai betonul cofrajat, dupa care muti casa peste beton (cu o macara).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa fie in oras o statie de betoane. Opreste o cifa si intreaba! Apoi betoanele sunt de diferite specificatii: https://www.globalbeton.ro/despre-beton/
Aia inseamna fundatie si nu se toarna beton cat mai subtire.

| Violleta2022 a răspuns:

La o companie de constructii care au si masini de betoane si evident toarna beton.
Din pacate, ei nu vor accepta sa-ti toarne beton peun cofraj improvizat, fiindca risca sa curga betonul si atunci il poti da in judecata ca nu la- turnat unde trebuie.
Anfajeaza o firma de constructii si ei iti fac totul: sapa si pun stalpi de rezistenta, apoi fac cofrajul metalic si al urma toarna beton, fiindca nici o companie de constructii nu vien sa-ti faca asa ceva sub casa, ca risca sa-ti alunece casa ori sa pice.

| relian a răspuns:

Eu cred ca nu ai de lucru si cauti sa iti faci. Daca sta pe piloni care e problema?
Fa pe afara asa de jur imprejur o bordura de beton,lasi ceva gura de acces,pui acolo o usa, ai terminat lucrarea.
E mai bine pentru ca daca se intampla ceva la tevile de apa,canalizare,poti interveni f usor, intri sub,repari totu frumos.

Poti sa torni si tu, dar nu pe afara, torni pe inauntru, scoti podeaua, asta daca se scoate, apoi torni beton acolo pe sectiuni, torni intr-o camera, pui la loc, te muti in alta camera si tot asa.

Ce vrei tu sa faci nu prea ai sanse, ori daca ar fi cineva dispus sa faca lucrarea asta, te va costa mai mult decat casa laughing
Iti faci de lucru singur, dar na asa e cand te maninca pe undeva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sub casă numai cu pompă mobilă de beton poți turna beton.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam 4 metri sub casă poți să împingi cu încă un om. Dacă e mai mult caută pompă mobilă în zona ta.