| Adrianpetrescu a întrebat:

La mine in casa e un miros ciudat, dulceag-acru, si, daca nu e geamul in permanenta deschis, devine deranjant. Ce sa fac sa scap de mirosul ala? Nu stiu de la ce vine!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca sa faci curatenie generala si vei gasi de unde vine: scoate si spala toate covoarele, muta toate mobilele si spala pe sub ele, in spatele lor si partea lor din spate, scoate tot din camara, debara, sifoniere, dulapuri, lazi si spala tot.

| psiholoaga a răspuns:

S-ar putea sa fie mucegai. Chiar daca nu se vede pe pereti, e posibil sa fie si in podea, daca ai scandura sau parchet mai vechi. Exista in comert niste cutii speciale, cu un fel de cristale care absorb umezeala si se lichefiaza. E in jur de 80 lei si se pare ca e eficient pentru 6 mp. Eu am folosit in bucatarie si s-a simtit diferenta in ceea ce priveste umezeala. Daca nu e mucegai, cauta pe sub pat, prin dulapuri, sa nu fi uitat vreun fruct sau ceva care sa fi putrezit.

| mioara a răspuns:

Este posibil sa ai mucegai [curata peretele cu o carpa si spalal cu detergent il lasi sa se usuce si dai cu lavabil sau cu var]si mirosul va disparea

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Asta se numeste curatenie generala, zugravit si scos tot, apoi vezi daca mai miroase.

| JustMeFlory a răspuns:

Vezi sa nu iti fii mucegait peretii(in colturi)din cauza umezeli... daca nu fa o curatenie generala k-lumea(scos covoare, spalat parchet, spala lenjeriile...toooot) dupa care baga un odorizant de calitate...
Succes!

Janina
| Janina a răspuns:

Odorizante