| TheAnonimBoiy a întrebat:

De aproximativ 2 luni am o problema ciudata si nu am gasit pe internet simptomele pe care le prezint.
Mirosurile au inceput sa fie foarte ciudate in ultima vreme (nu ma luati cu covid pentru ca de 2 luni am problema, nu e lipsa de miros, e schimbare, si nimeni din jurul meu nu are corona). Unele lucruri au un miros ciudat si comun. Nu este un miros deranjant, dar a inceput sa ma enerveze enorm. Din cate am observat pana acum Laptele, Pate-ul, Urina si Transpiratia au acel miros comun si ciudat de care vorbesc. Prima data cand s-a intamplat am crezut ca mama mea a schimbat locul de unde cumpara laptele, ca mai apoi sa realizez ca simt mirosul peste tot. La subraţ e mereu mirosul... dupa cateva minute-ore de la spalare, chiar daca ma dau si cu deodorant. Nu stiu
cum sa scap, mama a dat din umeri, prietenii nu stiu si pe net nu am gasit. Daca vi s-a intamplat sau stiti va rog sa imi explicati.

Deci:
Pe scurt: * De 2 luni a aparut un miros ciudat pe care doar eu il simt in diferite lucuri (acelasi miros in lucruri diferite)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Inseamna ca ai probleme cu ficatul si fierea, trebuie sa faci o ecografie si sa te pui pe tratament dat de medic, sa lasi fast food urile carnea tocata grasimile, cafeaua berea, si sa consumi fructe in special grapefruit care vindecă ficatul.

| TheAnonimBoiy explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumes! Nu mananc mult fast food, uneori aproape o luna deloc, uneori de 2-3 ori pe saptamana...depinde. Cafea beau tot asa rar, alcool nu am baut niciodata, nici nu fumez. Dar din nou, multumesc!

| Violleta2022 a răspuns:

Acelasi lucru doream si eu s sugerez: posibil infectie la sinusuri, unde infectia care se scurge usor din nas, miroase urat... explicabil pentru mirosul tau selectiv.

| TheAnonimBoiy explică (pentru Violleta2022):

Nu intelegi... mirosul nu apare aleatoriu, deci nu e din interior. E ca si cum unele mirosuri le acaparez diferit decat inainte. Gen daca miros pate-ul il simt, iar cand ma indepartez dispare...si se simte ca de acolo vine

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheAnonimBoiy):

Un medic ORL-ist ai consultat?

| Iote a răspuns:

"nu ma luati cu covid pentru ca de 2 luni am problema". Covidul are deja un an.
La o infectie a cailor respiratorii te-ai gandit? Sinuzita de exemplu, da aceste mirosuri ciudate. Mergi la medicul tau sa-ti dea o trimitere la ORL.

| TheAnonimBoiy explică (pentru Iote):

Ok, multumesc de sugestie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medic, ce legatură au prietenii? Ei nu sunt capabili sa puna diagnostic doar medicii, si de unde sti ca nu ai covid? Poate ai doar tu nu si familia ta, ai facut testul covid? Ca vi si spui nu ma luati cu covid bla bla tîmpeniile tale, fă testul covid fă analize de sînge si după ce ai rezultatul oficial si diagnostic de la medic vi aici si intrebi dar asa tu nu faci analize nu faci test covid dar intrebi aici de ce ai anumite mirosuri, naiba stie de ce? Noi nu cunoastem.

| TheAnonimBoiy explică (pentru anonim_4396):

Covidul nu tine 2-3 luni. Mirosul e doar in chestile mentionate mai sus, in rest nu am nicio problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta online vezi cati coviditi au aceleasi probleme. Si unii raman cu ele pe viata

| Alin39fn a răspuns:

Salut, cam asa este și la mine (cred) carnea are un gust și un miros ciudat și alte alimente. La subraț la fel după ce ma spălăm după 2-3 ore iar mirosea mirosul acela. Ție ți-a trecut și dacă da cum? Dacă vrei sa ma ajuți te rog.