| Daniel26 a întrebat:

Pot atasa un pistol pentru stropit la capatul unui furtun conectat la o pompa (submersibila de tip surub) pentru a controla cat de cat viteza jetului de apa? Sau risc sa ard pompa in acest fel? Multumesc.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Monteaza un sistem de rezervoare de apa pentru apa de ploaie captata de pe acoperis (butoaie, cisterna) in care sa poti introduce si apa de la hidrofor, la nevoie.
Rezervoarele pot fi unite la iesire si montezi un robinet pentru reglarea debitului spre stropitoare.

| NLS a răspuns:

La început tata a avut o pompa submersibila in fântână, și regla jetul ținând degetul la capătul furtunului.
După vreo 5 ani s-a ars bobinajul și a fost prea scump sa o mai repare. Trebuia lacul acela special. A folosit de atunci pompa normala+hidrofor. Se duc și la astea cărbunii destul de des (odată la 3 ani în general) dar puterea jetului e mai mare.
Daca ai o submersibila de calitate, nu cred ca va păți absolut nimic.

| Tudose_Alexandru_Bogdan_1977 a răspuns:

Buna dimineata, pompele nu sunt facute direct pentru a le utiliza asa, un bazin si un hidrofor sunt mult mai indicate, pompa umple bazinul si hidroforul face restul.