| anonim_4396 a întrebat:

Cand tragi apa cu hidroforul din fantana, hidroforul se baga fizic in apa ca pompa submersibila sau folosesti un furtun cu care aspiri apa din fantana?

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Hidroforul este ceva iar pompa submersibila este altceva.Hidroforul se tine afara din apa in orice situatie.Dar atunci cind cumperi o pompa sau un hidrofor ai acoloinstructiuni care iti spune cum se instaleaza.Citeste si urmeaza instructiunile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu,hidroforul nu se scufunda in apa, eu am hidroforul langa fantana, am bagat teava in fantana si apoi ori de cate ori am nevoie, il amorsez cu apa si il pornesc.

| LIN2010 a răspuns:

Nu,hidroforul nu se ''baga fizic in apa'', acesta se monteaza in interiorul sau exteriorul fantanii(depinde de diametrul tuburilor si de capacul fantanii)si se foloseste un furtun special construit pentru a extrage apa din fantana.Respecte

| R0MW4LD a răspuns:

Foloseste un furtun de captare in cazul hidroforului.

| co6891 a răspuns:

Salut! Cred ca vorbesti despre o pompa de apa atasata la un vas de expansiune! daca da atunci apa trebuie aspirata cu o teava (eu folosesc polipropilena) la care trebuie sa atasezi un sorb si o supapa de sens!

| Pescaru_Elena_1980 a răspuns:

Buna ziua.hidroforul are o teava care trage apa din fantana prevazuta cu un sorb si o supapa unisens. hidroforul trebuie mantat in camin sau in beciul casei daca distanta de aspiratie va permite.si apoi racordati la teava care duce apa in casa folosind si la aceasta o supapa unisens.