| Matei3012 a întrebat:

La o usa facuta din lemn trebuie sa folosesc ceva aracet pentru imbinari?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Stai ca nu înțeleg. Tu vrei sa faci o usa din lemn dar nu știi daca trebuie imbinata cu aracet? Ceva nu se leagă.

Bula
| Bula a răspuns:

Usa de lemn trebuie astfel facuta incat sa "stea" si fara nici un adeziv (adica imbinari perfecte, care se tin intre ele).
La nontarea partilor componente ale usii, se aplica CLEI DE OASE, iar intreaga usa se tine presata cateva zile. Astfel, usa va putea tine zeci de ani.
Daca se foloseste aracet (in loc de clei de oase) usa va tine doar pana la 4-5 ani (maxim).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Exista clei special pentru lemn.
https://www.google.com/......ps?/search

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, sau clei de oase era pe vremuri se folosea la mobilier din lemn la scaune se lipeau cu acea solutie.

| relian a răspuns:

La care imbinari? Intrebi daca la o usa din lemn ai nevoie de ceva glue, adica?
Daca tu deja ai usa, pentru ce iti trebuie aracet sau ce o fi glue? Daca vrei tu sa faci o usa din lemn, aia e alta poveste.Normal doar nu ai scindura de latimea aia,deci faci usa din scinduri ce le imbini,se prelucreaza scindurile cu canale si ce mai se face,,apoi se imbina intre ele folosind glue pentru lemn,aia e tot.

Deci trebuie sa intrebi : Daca vreau sa fac o usa din lemn,trebuie sa folosesc adeziv?

Parca suna mai altfel nu crezi? laughing Deci da ai nevoie de adeziv pentru lemn,atunci cand doresti sa asamblezi scindurile alea.
Usa sta vertical, nu este parchet care sta pe beton si nu se poate duce nicaeri nici in jos nici lateral.
Usa sta vertical, de nu lipesti scindurile, cad, se dezintegreaza, chioar de aia ru canelurile alea ce le imbina.
Gaesti adeziv pentru asa ceva la magazine.

| StripperRaoul a răspuns:

Aracet si trebuie apoi la presa nu stiu cat timp sa stea asa

| BratuAndrei21 a răspuns:

Poti folosi adezivul polivinilic asa zisul aracet D3, d4 sau bicomponent.Cleiul de oase nu se mai foloseste de cel putin 30 de ani. Timp de presare 40 de minute pe caldurile astea.
Daca vrei sa exagerezi poti sa cauti adeziv poliuretanic pentru lemn. Timp de presare 30-40 de min.
Majoritatea tamplarilor din toata lumea folosesc adeziv polivinilic. Bula este de pe alta planeta, nu are sens sa il asculti.Deja bate campii cu electronica, la tamplarie este praf de fapt rumegus.