| Daniel26 a întrebat:

Ce fel de ventilator pentru aerisirea unei bai mici de cca 3.5m, fara geam (are aerisirea interna a blocului) pot alege?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand verifica daca gaura de aerisire este functionala, nu e astupata.

Ceea mai simpla metoda este sa aprinzi o lumanare (sau o bricheta) si sa apropii flacara de orificiul de iesire.
Daca flacara se indoaie spre gaura, atunci inseamna ca are tragere (tiraj), deci nu este infundata.
Daca flacara sta dreapta sau se indoaie spre interior, atunci hornul de aerisire este infundat si montezi degeaba ventilatorul.

Daca hornul de aerisire are tiraj, atunci masori latimea mai mica al gaurii de aerisire si cumperi un "Ventilator de aerisire pentru baie" incorporabil in gaura. Sunt comercializate ventilatoare bunicele cu diafragma (care se pot inchide si deschide cu snur), le recomand (si eu folosesc asemenea ventilator de multi ani).
Ventilatorul se monteaza cu sensul de impingere a aerului spre gaura hornului, astfel va impinge afara aerul. Gaura ramasa in jurul ventilatorului se astupa cu o placa de plastic sau alt material solid, care nu absoarbe umezeala.
Curentul necesar motorului se va lua din exterior, printr-o conducta special facuta de un electrician autorizat!
ATENTIE!
O instalare gresita poate fi mortala din cauza umiditatii din baie!

1 răspuns:
| DennisW a răspuns:

Fiind vorba de un volum mic, nu are mare importanta marimea ventilatorului. Ceea ce te va interesa este sa fie silentios. Asta o poti afla fie din indicatiile de pe cutie, daca sunt dati decibelii produsi, fie din discutii cu altii care folosesc tipul respectiv, fie prin alegerea unui ventilator cu turatie cat mai mica.