| anonim_4396 a întrebat:

Lucrurile stau cam asa: Am o sala de sport de 168 mp adica destul de uriasa, si as fi interesat de un sistem de incalzire pe care sa il pun in practica pana la iarna. Ce imi recomandati?
- Panouri solare;
- Centrala terminica;
- Plasme termice.

Precizez ca nu am pierderi termice, izolatia este mai mult decat perfecta si geamurile sunt termopan cu rama din stejar deci nu cred ca a probleme cu izolatia, dar problema ar fi cu incalzirea. Cat credeti ca m-ar costa incalzirea incapaerii iarna sa tin o temperatura de 22 de grade si care ar fi cea mai ieftina solutie?

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Eu iti recomand incalzire in pardoseala hidronic ( cu apa ) care poate functiona cu o pompa de caldura ( e cam scumpa ) dar la fel de bine functioneaza cu orice centrala termica. Se poate pune orice tip de parchet, gresie, mocheta, ce vrei tu... Cu radiatoare au mai incercat si altii si nu au dat randament.
Panourile solare fac mai mult apa calda...
Tu trebuie sa realizezi un sistem complet, nu fractii.

5 răspunsuri:
| 9gygy a răspuns:

Eu zic ca se potriveste o centrala termica combinata cu panouri solare. happy

| FurtunaDiesel a răspuns:

Multumesc mult pentru informatii, mai astept si alte raspunsuri dar am luat legatura cu ceva specialisti si astept un raspuns sa vedem ce spun si ei!

| FurtunaDiesel a răspuns:

Un pret estimativ pe luna pentru incalzire?

| FurtunaDiesel a răspuns:

M-am interesat de alternativa sun way si nu face fata salilor mai mari de 70 mp!