| Catrice a întrebat:

Merge folosit ipsos pentru chestii de exterior in loc de ciment?
Am niște crapaturi/goluri în niște stâlpi de ciment si am la îndemâna ipsos și ciment dacă as folosi un sfert de sac ar fi mult și sa iau unu pentru atât mi se pare risipa

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ipsosul este un material moale si se foloseste ca atare: umplere goluri in tencuiala (interioara), mai ales la montarea instalatiilor, sub tencuiala (de exemplu: cabluri electrice). Se mai foloseste si in medicina ortopedica si dentara, in sculptura, mulaje etc.
Pentru exterior NU recomand folosirea ipsosului, fiindca apa (de ploaie) il va dizolva.

| darrio2007 a răspuns:

Nu merge. La exterior se folosesc doar materiale pe baza de ciment.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este important doar să astupi niște goluri ci să consolidezi stâlpii de ciment. Ipsosul nu este bun pentru asta.

| relian a răspuns:

Ipsos, si cand ploua s-a spalat laughing Crapaturile alea se acopera cu adeziv spepcial pentru asa ceva, nu cu ipsos sau cu ciment, de puio si ciment, o sa crape si va cadea.

Crapaturi in stilpi de beton, trotuare sosele etc, se foloseste adeziv

| StoicAnalysis a răspuns:

Pentru exterior baga ciment.

| DorinaK a răspuns:

NU