| Tau_Alintatu_1994 a întrebat:

Salutare,
Am 1 ha de pământ arabil și vreau sa-l ingradesc, cred ca înălțimea gardului la 1 5m este perfect, as dori sa-mi oferiți niște idei mai puțin costisitoare.
Între ce sa aleg, stâlpi de ciment sau de fier? Și pentru 1 ha de câți stâlpi as avea nevoie?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sa faci gard pentru un teren de 10000 mp nu este deloc simplu. In Apuseni am intalnit acest obicei, moții folosind pentru asta stalpi de lemn pe care prind in cuie deseuri de brad. Deseurile (marginare) au in general 4 m, dar mai ai nevoie de un stalp intermediar, deci ai un stalp la fiecare 2 metri. Stiind dimensiunile terenului in metri, împarți la doi si afli de cati stalpi ai nevoie.
Fermierii moderni folosesc garduri electrice. Acestea sunt de diferite tipuri: cu un singur fir, cu mai multe fire, tip plasa. In functie de model, stalpii se pun la distante cuprinse intre3, 5 si 10 metri.

| mihai69 a răspuns:

Dacă vrei să nu se vadă în curte, îți trebuie gard cu „plasă" (unde prin plasă poți înțelege mai multe - plasă p.z., panouri de gard din lemn, nuiele împletite etc.); dacă vrei doar să nu intre / iasă animale (sau infractori) - atunci un gard electric e suficient. (atenție! e nevoie să pui din loc în loc avertismente asupra pericolului atingerii firelor, altfel îți iei amenzi sau mai rău, în caz de vreun necaz).

| anonimg a răspuns:

Stâlpi de beton/fier băgați în ciment și plasă zincată la sul.
https://www.construct-online.ro/......iplas.html
Stâlpi mai găsești pe olx.
Sau contactezi mai mulți meseriași care fac garduri, că pot să vină cu materialele lor.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Prea des la 2 m. 2, 5-3m. Stalpi de metal bagati in beton la 40 cm. Stalpii de fier nebagati in ciment dupa 1 an se apleaca, isi fac gaura mai mare. De stalpi sudate "mustati" din platbanda. De mustati prinzi traversele din lemn sau metal. Daca sunt din lemn in cativa ani putrezesc, daca sunt din fier se fac din teava rectangulara de 4/2.
Inaltimea gardului cred ca poate fi si de 1, 33, deoarece dintr-o scandura de 4 m ies 3 bucati, astfel ca nu arunci nimic. De la pamant sa ramana o palma liber ca sa nu putrezeasca scandura. Este bine ca partea din scandura care se prinde de traversa sa fie vopsita sau data cu ulei ars, pacura, ca sa nu putrezeasca, deoarece acolo ramane umezeala cand ploua.
Stalpii trebuie sa fie de cel putin 1, 6 m. Daca ii pui la 2, 5 m iti trebuie 160 de bucati plus o rezerva de 4-5 bucati. Daca ii pui la 3 m atunci iti trebuie 135 plus rezerva.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

1 ha are 10000 mp. Perimetrul in jur de 400 m. Daca pui un stâlp la fiecare 2 m îți trebuie in jur de 200 bucăți. Nu stiu prețul stalpilor, dar cei din metal sunt mai practici. Pot fi introduși in pământ fara sa fie prinși in beton, pe când cei din beton nu.

| regis a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Tu ai luat situatia ideala, ca terenul ar fi perfect patrat, ceea ce in realitate foarte rar se intampla. Ia verifica pentru un 20x500, sa vezi cum se inmultesc stalpii...