| BoboNFX a întrebat:

Mi-am cumparat de curand leduri, mi-am luat 2 benzi de 5 m si as vrea sa le unesc, daca s-ar putea.

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Teoretic poti sa le unesti, practic trebuie sa ai sursa de alimentare capabila sa le duca pe ambele simultan ceea ce nu cred ca ai deja.
De regula benzile led cu alimentare inclusa vin cu 12v 1A.
Deci daca ai 2 asemenea alimentatoare le-ai putea pune in paralel pentru a obtine 12v 2A.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cred ca numai un electronist stie cum sa le facă sa functioneze, daca nu te pricepi le arzi.

| mihai69 a răspuns:

Dacă le pui în serie fără un repetor, o să se aprindă foarte slab ledurile de la capătul cel mai depărtat de alimentator.

| octav005 a răspuns:

Dacă ai banda Led de 5m, ai nevoie de 12v cu 5A recomandat. Si daca vei pune doua benzi de 5m. E nevoie de 12v 10 A. S.au doua alimentatoare de 12v 5A