| Caluțcucorn a întrebat:

Mi-am loat un Bonsai. Si nu stiu cum sa il cresc. Ce ar trebui sa ii fac? Am vazut ca creste ca "nebunu " foarte armonios si frumos. Ce sa ii fac? Vreau sa si il ajut sa faca reproducere. Ce sa fac?
Scuze categoria.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Vrei sa il reproduci? Pai treci la reproducere cemai astepti? Glumesc.Pai ala creste vazind cu ochii ca asa trebuie sa creasca.Va ajunge pom in toata regula daca il lasi sa creasca cum vrea el si daca ilpui si afara in pamint vei avea un copac in toata regula.Acesti arbori de fapt sint niste specii supuse teroarii, sint infometati, insetati sa ramina asa mici.Eu i-as bate pecinezii astia numai in cap pina i-as zapaci.Ia sa ii las si eu pe ei fara mincare, fara apa si asa mai departe.Ai vazut detinutii aia din lagarele germane din razboi? Ei daca ai vazut macar asa poze imagineazati cam la cechin sint supusi acesti arbori.Deci tu aia acasa un prizioner doar ca este planta si nu animal. Daca esti din asta masochist si vrei sa ai acea planta atunci va trebuie sa depui efort sa o tii asa.Trebuie tuns, hranit, si asa mai departe la limita supravietuirii, astfel incit sa fie doar asa o umbra, o urma a ceea ce trebuia sa fie.Numai bine.De reprodus probabil te gindesti saii inmultesti.Nu te gindi la asa ceva caastfel de arbori nu exista natural deci nu-i poti inmulti asa cum tu banui.

| Mihaela1964 a răspuns:

Cresterea si inmultirea bonsailor este o adevarata arta; daca esti pasionat/a de asta, poti gasi pe net multe informatii.
http://bonsaiclub.ro/ingrijire/ghid/
Numai bine.:)