Întrebare recomandată | NevastuicAaA a întrebat:

Mie imi vine facatura la curent foarte scumpa. Ultima adata 600lei.
Am contor monofazat cu dublu tarif* nu stiu cum...Si ziua arata ca am consumat la fel ca si noaptea.
Care o fi problema?
Am si contorul care inregistreaza foarte vechi.Da tot spun ca au dat comanda de altul sau ca nu mai au pe stoc.
Unde sa fac o reclamatie?
Sau ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Din cateva calcule,(aproximative), banuiesc, ca acea factura de 600Ron este una de regularizare, la acest consum lunar realizat de tine diferentele de tarif sunt destul de mici, dar daca alegi tariful CTP-de tip monom-varianta peste 6kw, vei economisi lunar aproximativ 50 de Ron.Trebuie sa te interesezi la ghiseul de relatii cu clientii, si ce echipamente suplimentare implica aplicarea acestui tarif(probabil ceva cheltuieli suplimentare, asa este la Electrica SA)dar economia pe care o vei acumula va amortiza aceste cheltuieli destul de repede.Sincer pentru mine pare un consum destul de mare pentru o locuinta, doar daca prepari apa calda menajera cu boiler electric, si ceva supliment de caldura(electric)Poti sa-mi spui toate aparatele electrice din locuinta, inclusiv becurile? sa-mi pot face o idee cat de cat.

31 răspunsuri:
| etudor a răspuns:

Fa reclamatie si inregistreaz-o la societatea de electricitate. poate cineva fura curent sau contuarul e defect si rebuie schimbat.Arata in reclamatie ce aparate functioneaza cu curentul ce trece prin contuar si ca nu ai firma care sa consum curent.Scrie pe ea URGENT. Avertizeaza-i ca depui cerere si la OPC.

| Mihaela1964 a răspuns:

Verifica daca citirea de pe contor corespunde cu citirea estimata trecuta pe factura; e posibil sa ai kilowati in plus platiti, in acest caz modifica estimarea consumului lunar.

| NevastuicAaA explică (pentru Mihaela1964):

Cum adica? Pai platesc cat scrie pe factura, ca nu am ce face ca imi taie curentul....am mai patit de 2 ori.
Contorul ala este destul de vechi...scrie 36845,2 kwh zona de zi si 33963, 8 kwh zona de noapte si este contor electric monofazat cu dublu tarif* si nu stiu cum vine...

Cum sa modific estimarea consumului? Economie?

| florin422004 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Poti modifica prin "economie".

| anonim_4396 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Estimarea consumului se schimba la ghiseul "Electrica" (sau cum se numeste acolo). Inteleg ca ati verificat daca indexul de pe factura coincide cu cel de pe contor. Daca nu coincide, faceti reclamatie la ei pentru citire eronata. Despre "contor vechi", nu stiu ce sa spun. La noi de cind s-au schimbat contoarele, cele noi inregistreaza mult mai mult cu aceiasi consumatori casnici (si la noi si la vecini...). Nu ar fi rau sa cereti verificarea contorului. Poate asa vor grabi inlocuirea. Insa, daca nu este defect, veti plati verificarea si, nu e ieftina deloc.

| Mihaela1964 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

A explicat ceva mai jos unuldinceimulti.Noi platim lunar un consum estimat conform conventiei semnate cu cei de la Electrica, nu consumul inregistrat de contror.Reglarea intre consumul estimat si cel real se face odata la 3 luni in urma citirii contorului de catre un reprezentant al Electrica.Despre verificarea contorului nu stiu nimic, nu am avut o asemenea problema, nu stiu cat costa.

| NevastuicAaA explică (pentru anonim_4396):

Daca ii dau un ciocan isi dau seama? rolling on the floor

| Alexandru_Cocean_1989 a răspuns (pentru Mihaela1964):

De acord

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Solicita verificarea contorului la IREP.Este posibil sa fie defect contorul.In caz ca nu este defect, trebuie verificat prin eliminare, si instalatia electrica, sa nu ai o asa-zisa scurgere de curent.Este imposibil consumul unei locuinte la o asemenea valoare.Numai bine.

| LIN2010 a răspuns:

Salut,NevastuicAaA,in primul rand trebuie sa intelegi ca daca nu-ti schimbi si comportamentul fata de consumatorii electrici din locuinta (adica sa consumi mai mult noaptea decat ziua(mai mult insemnand cel putin dublu),atunci nu merita sa alegi tariful acesta monom diferentiat(zi/noapte)deoarece platesti mai mult decat cu tarif normal cu rezervare.Din cate inteleg contorul arata indexe apropiate atat de zi cat si de noapte,ceea ce este normal,deoarece receptoarele din locuinta(frigider, boiler, masina de spalat, etc.)consuma la fel si ziua si noaptea, apoi in perioada de iarna iluminatul din locuinta este folosit mai mult in perioada de zi (pana la ora 22). Zonele orare la acest tarif sunt in intervalul orar 6-22 pentru zi si 22- 6 +sambata si duminica pentru tarif de noapte.Contorul nu pot sti cat este de vechi dar scrie pe el din ce an este fabricat(trebuie sa se incadreze in maxim 20 de ani, deci fabricat dupa anul1993)si sa aiba termen de verificare metrologica de maxim 8 ani (asta se poate verifica pe sigiliile aplicate de metrologia de stat,acelea din plumb care sunt pe partile laterale ele contorului,sau de constructor asfel coincid cu anul fabricatiei). Reclamatie se poate face la protectia consumatorului,daca aceste termene sunt depasite (sigur ai castig de cauza) sau la E-ON daca consideri ca inregistreaza prea mult contorul. Daca nu,poti ori sa consumi noapte mai mult(spalat, calcat, aspirat, culcat la max.ora 22, boiler numai dupa ora 22, eventual radiator tot numai dupa orele 22, etc)sau se poate alege alt tarif care sa se potriveasca mai bine. Respecte

| NevastuicAaA explică (pentru LIN2010):

Cred ca nu ai inteles...eu am contor de asta deja(monofazat cu dublu tarif)
Are in jur de 18 ani.
Folosesc mai mult curent pana in ora 22 de obicei.
Are un sigiliu rosu de plastic din toamna, cand mi-au taiat curentul big grin
Si mai are unul de plumb care este aproape inauntru, ala o fi de care spui tu?
Si mai este un contor de la care se intrerupe curentul, nu stiu cum se cheama.Si ala bazaie foarte tare.A facut si scurt odata, au venit, l-au reparat si atat.
Intrebarea era cum sa ii fac sa imi aduca altul.Au inceput sa nu il mai citeasca pentru ca nu au contoare de alea pe lista.
Daca fac contract nou ar trebui sa imi faca oferte noi nu?
Cum aflu cand expira contractul?

| NevastuicAaA explică (pentru LIN2010):

Acum imi arata ca se consuma 1kwh pe minut(aproximativ)
Asta ar veni cam 20 lei pe ora.
Functioneaza o masina de spalat, un boiler, 3 televizoare, 2 calculatoare si o aeroterma(de la centrala pe lemne).
Chiar daca sunt multe....este normal sa consume asa de mult?

| LIN2010 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Eu am inteles (lucrez in domeniu de mult timp)Daca esti sigura ca are varsta majoratului, reclama factura si ameninta-i cu judecata sigur vor lua masuri.Cntorul electric in cauza, are trecut anul fabricatiei, pe placuta frontala cu caracteristicile acestuia(tip, tensiune 220V sau 230V, curent nominal.intre 5 A si 80 A, clasa de exactitate de obicei 2 scris intr-un cerc, si numar de rotatii/kwh daca este contor cu disc, sau impulsuri daca este contor electronic). Daca anul fabricatiei este inainte de 1993 (mai mult de 20 de ani )atunci este expirat fizic si furnizorul de energie este obligat sa-l inlocuiasca si tot odata poti reclama factura, daca refuza poti reclama la protectia consumatorului si vei avea castig de cauza.Da sigiliul acela de plumb este aplicat de metrologia de stat care verifica periodic contorul(ca si orice cantar din comert) acest termen este acum de 8ani (daca reusesti sa citesti pe sigiliu, pe o parte este trecut BRML, adica Biroul Roman de Metrologie Legala, iar pe cealalta parte niste litere si inscriptia RO urmata de doua cifre reprezentand ultimele cifre ale anului cand s-a facut verificarea metrologica. daca este mai vechi de 2005 (RO'05)este de asemenea expirat si poti reclama. Celalalt contor banuiesc ca este un ceas programator pentru orele de zi si de noapte (si acela poate fi defect sau programat gresit). Contractul de furnizare de obicei se face pe perioada nedeterminata dar tariful se poate schimba 1 data pe an sau cand apare un tarif nou mai convenabil pentru tine, sau contra unei taxe de cate ori doresti.Scuze pentru intarziere(probleme cu PC-ul). Succes

| LIN2010 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Atentie cum citesti indexuln contorului, de obicei ultima cifa este zecimala si nu se citeste. Daca intr-adevar arata 1kwh/minut atunci inseamna mai mult de 20 de lei, la tariful de zi. Daca functioneaza doar receptorii electrici enumerati de tine nu este normal. Poate fi o defectiune ori in instalatie ori vreun apatrat electric defect.EU i-ti recomand sa chemi un electrician autorizat(nu de la furnizor, decat daca i-ti este ruda sau prieten)si sa verifice toata instalatia, sa faca un studiu si sa-ti recomande cel mai avantajos tarif.Respecte

| NevastuicAaA explică (pentru LIN2010):

Ai dreptate.Citeam si zecimala.
Nu am de unde sa chem un electrician autorizat.

Uite niste poze cu contorul.
http://imageshack.us/g/4/contor3.jpg/
Sper sa mearga linkul.
Se pare ca are 19 ani.
Si pe siguranta aia de plumb pot sa vad doar pe o parte si scrie ceva de genu box R097.

Iti multumesc ca ma ajuti.

| LIN2010 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Nu se vede prea clar inscriptia de pe sigiliul metrologic(cel de plumb)dar daca tu vezi clar RO97, acela este anul ultimei verificari metrologice si pare depasit.Deci poti reclama ultima factura.Eu i-ti recomand sa reclami acest aspect si sa-ti schimbi tariful, deoarece nu te incadrezi in cel diferentiat(pretul pentru energia consumata ziua este mai mare decat la alt tarif)Eventual mai trimite-mi o poza exact peste o saptamana sa vad diferenta de indexe si sa-mi pot face o parere despre consumul de energie si sa-ti recomand un alt tarif, din ofertele e-on.Respecte

| NevastuicAaA explică (pentru LIN2010):

Unde as putea face reclamatia? Ma ajuta cu ceva?
Celalalt contor este cu un buton rosu(de unde se opreste curentul) si unul negru(de unde se deschide curentul).Am uitat sa ii fac poza si la ala.Dar nu cred ca mai conteaza...la contract nou il inlocuiesc, nu?

Fac poza peste o saptamana si iti trimit.

Mersi mult!

| LIN2010 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Reclamatia se face la furnizorul de energie al consumatorului,in cazul tau E-ON,si in mod normal trebuie sa se rezolve favorabil tie,daca nu te multumeste raspunsul lor scris(atentie raspunsul sa fie in scris, semnat si stampilat, nu verbal)poti apoi reclama la OPC, si sigur se va rezolva. Daca schimbi tariful, trebuie sa inlocuiasca si contorul. Succes

| NevastuicAaA explică (pentru LIN2010):

Deci am verificat din nou si scrie asa:
36962, 1(cifrele de sus)
34086, 1(cifrele de jos)

Cu "atentie raspunsul sa fie in scris, semnat si stampilat, nu verbal" te refereai sa fie scris de notar nu?

| LIN2010 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

NU,raspunsul sa fie in scris, semnat si stampilat de furnizor (e-on)

| NevastuicAaA explică (pentru LIN2010):

Aha.

Dar cam ce tarif ar fi bun?

| LIN2010 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Astept poza cu indexele contorului (din 01.03. 2013) si astfel v-oi incerca sa-ti recomand un tarif.Respecte

| NevastuicAaA explică (pentru LIN2010):

In data de 28.03. 2013 am citit contorul si scria 36962. 1(cifrele de sus)
34086. 1(cifrele de jos)

Azi 03.04. 2013 http://imageshack.us/a/img40/4032/p040313162301.jpg

| NevastuicAaA explică (pentru LIN2010):

Multumesc.
Totusi destul de scump triful la CTP-de tip monom-varianta peste 6kw.
Ai dreptate...am boiler electric.In scurt timp renunt la el.
Dar de tarif CR de tip monom cu rezervare ce spui? Mi se pare mai avantajos.

| LIN2010 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Este bun tariful CR monom (daca reduci consumul lunar de energie electrica)pretul /kwh cel mai mic este la CTP, dar depinde ce trebuie achitat pentru a beneficia de acel tarif

| LIN2010 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Din cateva calcule,(aproximative), banuiesc, ca acea factura de 600Ron este una de regularizare, la acest consum lunar realizat de tine diferentele de tarif sunt destul de mici, dar daca alegi tariful CTP-de tip monom-varianta peste 6kw, vei economisi lunar aproximativ 50 de Ron.Trebuie sa te interesezi la ghiseul de relatii cu clientii, si ce echipamente suplimentare implica aplicarea acestui tarif(probabil ceva cheltuieli suplimentare, asa este la Electrica SA)dar economia pe care o vei acumula va amortiza aceste cheltuieli destul de repede.Sincer pentru mine pare un consum destul de mare pentru o locuinta, doar daca prepari apa calda menajera cu boiler electric, si ceva supliment de caldura(electric)Poti sa-mi spui toate aparatele electrice din locuinta, inclusiv becurile? sa-mi pot face o idee cat de cat.

| florin422004 a răspuns:

Raspuns: Care o fi problema
Cineva iti fura curentul.
Raspuns:Unde sa fac o reclamatie
Poti sa faci o reclamatie prin afise. Poti scrie cate ceva pe afisele alea ca firma de curent este proasta.
Raspuns:Sau ce sa fac?
Poti sa stai si sa calculezi cat si de ce imi vine atat pe zi/luna.Cu un calcul perfect poti calcula de ce se intampla asta. Cred ca cineva de prin casa ta se trezeste sa faca ceva.
ex: Cineva vrea sa bea apa, Cineva vrea sa se duca la munca. Funda?

| NevastuicAaA explică (pentru florin422004):

Mda...raspunsuri de genu sunt inutile!
Crezi ca aas putea sa afac afaise cu "Eon fura curent"? Mai primesc si amenda ca murdaresc stalpii.
Un calacul cum sa fac? Sa iau toatea factaurile de acaum 30 de ani si sa calculez kw?
Daca aparind dimineata becul nu cred ca este o problema.Toata lumea face asata.
Si sa iti mai dau si funda? laughing

| florin422004 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Bine, chiar daca as putea da decat 2 raspunsuri castigatoare din an in an... As castiga 10 in 5 ani. Mai primesc doar asa cate o medalie. Mai bine ma las de TPU? Eu as zice sa ma las neaparat, daca si tu crezi asta. Degeaba am mai raspuns daca raspunsurile mele nu sunt utilare.Degeaba m-am calificat in tragerea aceea la sorti pentru ca sunt sigur ca nu eu o sa castig. M-as ruga la dumnezeu sa am mai multe raspunsuri castigatoare dar tot nu primesc. Merci pentru intelegere!

| Addy77 a răspuns:

Banuesc ca cineva iti fura electricitate, anunta firma firma de curent electric de care faci parte si cheama-i sa vada ce are.Sau contorul e f. vechi si consuma elecricitate

| chersinmarian a răspuns:

Mai scoate si tu aparatele sau incarcatorul de la tel din prinza sau figiderul

| NevastuicAaA explică (pentru chersinmarian):

Nu cred ca asta ar fi solutia.Aici este total alta problema.