| anonim_4396 a întrebat:

Enelul a schimbat contorul de curent in urma unei sesizari ca nu mai afisa cifre pe ecran,acestia au scos contorul din curte si mi-au pus stalp si contor nou la sosea,este montat de o saptamana,contorul nu afiseaza nimic pe el si nici lacat nu au pus la panou,adica oricine poate interveni,ce fac cu kw care i-am consumat cum justific, daca ma pune sa platesc consumul din aceiasi perioada anului trecut cand foloseam incalzire pe curent si venea peste 1000 lei la curent?

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu cred ca e vorba de contor la sosea. Poate ca e altceva ce tine de sistem. Contorul se pune strict in casa, si devine complet functional din momentul in care a fost schimbat, ca nici un kw sa nu se piarda de la contorizare. Daca nu e asa, e grav, si trebuie sa te adresezi Enelului, sa vezi care e situatia si sa trimita sa faca treaba corect. KWatii consumati intre timp nu vor fi din vina ta, ci a Enelului ca nu a stiut sa remedieze problema corect, deci normal nu ar trebui sa se puna.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru cristi202):

Contor la sosea, mai este inca unul pus pe noul stalp dar inca nu au conectat la el pe nimeni, au scos contorul vechi care era pe peretele casei si nu mai am contor in curte

| cristi202 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Si atunci tu cum ai curent, odata ce trebuie sa treaca instalatia prin noul contor, pentru ca e deja montat?

| IIIshaneIII a răspuns (pentru cristi202):

Mi-au spus baietii cu montajul ca dureaza cateva ore si se aprinde

| cristi202 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Atunci e problema din retea, cineva nu si-a facut treaba cum trebuie, si tu trebuie sa ii anunti ca nu iti functioneaza contorul.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca se schimba contorul, tu trebuie sa primesti un PROCES VERBAL cu SERIA si INDEXUL contorului vechi, precum si cu cel a contorului nou. Ambele trebuie luate la cunostinta prin semnatura. si sa primesti exemplarul tau.
Facturarea se face pana la indexul contorului vechi scris in procesul verbal de demontare, respectiv incepand de la indexul contorului nou (scris in procesul verbal de montare).
Consumul dintre cele doua contorizari nu se poate factura.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Bula):

Nu am primit nici un proces, chitanta etc doar nr de la casa au cerut, contorul vechi l-au dat jos de fata cu mine si nu au notat nicaieri index, dar au lat aparatul cu ei

| Bula a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Ti-au dat vreo hartie ca au luat ceasul?
Daca nu, depune o reclamatie si refuza-le facturile emise fara instiintarea ta despre situatia si starea contoarelor!
Altfel te vei putea trezi cu orice index la calcularea facturilor!