| anonim_4396 a întrebat:

Nu prea stiu care-i treaba cu casele pasive dar se poate construi o casa in asa fel incat doar din zidarie si izolatie sa nu mai ai nevoie de nicio sursa de incalzire iarna?

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ce vrei tu nu se poate. Chiar izolata perfect, o sursa de incalzire tot este necesara, pentru ca izolatia nu face altceva decat sa impiedice caldura sa iasa in exterior. Chiar si in ipoteza teoretica a unei izolatii "ideale" sau perfecte, caldura respectiva tot trebuie sa provina de undeva, chiar daca e vorba de o sursa neconventionala.

| MMihai a răspuns:

Dacă casa aia ar fi ceva gen termos tot ar trebui încălzită Iarna!
O izolare f bună va micșora pierderile de căldură spre exterior iarna, iar consumul de agent termic va fi mai mic.
Nu știu ce sunt „ casele pasive", și nici nu mă interesează!
Lemnul, paiele, polistirenul expandat, etc izolează termic dar și ard f bine!
Deci trebuie să vezi cum faci casa aia!

| regis a răspuns (pentru MMihai):

Polistirenul expandat nu arde foarte bine, iar vata minerala cam deloc... Este absurd sa renunti la termoizolatie de teama incendiului, atunci ar trebui practic sa faci casa fara aoperis, sa renunti complet la tamplarie, sa nu pui parchet etc.

| MMihai a răspuns (pentru regis):

Nu am spus ca de frica incendiului, să nu izolezi termic casa!
Izolarea trebuie făcută însă de așa manieră încât la un eventual incendiu, să ai pagube minime!
Peste lemn poți pune un strat de tencuială, care nu arde!
Polistirenul expandat îl pui spre exterior!
Poți utiliza vată minerală și vată de sticlă, spre interior!
Etc în funcție de materialele de construcție utilizate la acea casă!
Și de direcția de unde poate să vină // să apară, un eventual incendiu!

| MMihai a răspuns:

Dacă la o bună izolație termică asociezi și șmecherii eoliene, panouri fotovoltaice, captatoare solare, pompe de căldură etc, care costă și ele micșorezi evident factura energetică, iar în 50 de ani de folosire a casei respective, asta se va vedea și la bani!

| MMihai a răspuns:

Am uitat să îți scriu dar ar fi trebuit să știi și singură că astea trebuie gândite de la început. Chiar dacă nu dotezi de la început cu toate șmecheriile pentru utilizarea energiilor neconvenționale dar trebuie avute în vedere la proectarea casei!
Regis a pus o problemă interesanta cea a focului și citește ce îi voi răspunde!

| AgathaRo a răspuns:

Daca faci zidaria+izolatia asta iti va mentine temperatura din incaperi. Ferestre / velux este un factor important la o constructie.

| tudorviorel a răspuns:

Nu orcit de bine ar fi izolata cu geamuri termopan fara soba ori centrala. exista niste case taranesti din pamint care 3 sferturi sint construite in pamint si un sfrt +acoperisul afara un fel de bordee

| Ciuperca_Valentina_1999 a răspuns:

Imposibil asa ceva