| Catalin77945 a întrebat:

Nu stiu daca am nimerit bine categoria dar, stau la 2 la apartament si mi-au iesit gandaci din nou(imi mai iesisera si in trecut am dat cu spray si am scapat de ei),am dat si acum cu spray,banuiesc ca o sa dispara,dar nu exista ceva sa-i fac sa fie cat mai departe de casa? Baterii sau ceva mai bun ca sa scap de ei, ca ma dispera dupa mirosul ala de la spray pana se duce

Răspuns Câştigător
| sweetys a răspuns:

De scapat nu scapi, atata timp cat vecinii ii tin pe post de animale de companie sau exista un focar in apropiere. Dar ii poti tine cat mai departe si sa ai rezultate bune. Este o solutie alba sub forma de seringa, undeva in jur de 80 lei, dar eficienta. O dai din 3 in 3 luni si nu ii mai vezi la fata. Seringa aia te ajunge cred ca undeva la 2-3 ani. O poti lua de pe net sau din magazinele veterinare

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Deratizarea casei/apartamnetului trebuie facuta la fiecare 3 luni si mentinuta curetenia zilnica in toata casa, fara firimituri si macare, ca asa se inmultesc gandacii si reapar.
Curatenia este cea care ii tine departe de casa pe gandaci, adunat firimiturile imediat dupa ce ai mancat, aspirat si in bucatarie, spalat pe jos tot la 3-4 zile.

| Brizbriz a răspuns:

Https://www.emag.ro/......r+maxforce
eu cu asta am scapat, iar asta intr-un bloc in care nici un vecin nu a miscat nici un deget si se plimba noaptea gandacii pe holuri

| aditimus a răspuns:

Gandaci mari sau de bucatarie?

| Catalin77945 explică (pentru aditimus):

Mari de bucatarie desi am vazut si care aratau diferit

| aditimus a răspuns (pentru Catalin77945):

Foloseste zahar + bicarbonat de sodiu sau acid boric dizolvat in apa pe o felie de paine

| sweetys a răspuns (pentru aditimus):

Nu mai tine cu acidul boric. Si nici cu K-urile de la sano, desi sunt cele mai bune spreiuri

| Crackman a răspuns:

Ai un vecin neglijent cel mai sigur

| DeMicUnCălător a răspuns:

Din pacate spray ul nu-i face să dispară, ci doar îi fugărește la vecinu. Dacă cu adevarat vrei să scapi de ei. Mutat-te

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am folosit pasta asta si isi face treaba. Pune cate putin pe unde crezi ca umbla dar fa curat mai intai. https://www.emag.ro/......DXSY87MBM/

| Catalin77945 explică (pentru anonim_4396):

E curat culmea asta e si problema ca indif de niv de curatenie astia ies la suprafata

| scp3008 a răspuns:

In blocuri vechi asa ceva e comun, ce trebuie sa faci ii sa astupi/sa pui ceva o sita peste gaurile de aerisire, tevi si te-ai scapat