| SingleForOne a întrebat:

O casă ar fi construita din BCA, de 150mp, parter+etaj, 3 camere, bucatarie, balcon, 2 băi (sau cel puțin una), terasa, hol, sufragerie, și geamurile asamblate, iar prețul de cumpărare ar fi €50.000 (250. 000Lei).

Credeți că este prea mult?

Cât ar mai costa (în lei) pentru a finaliza renovarea, izolarea, instalațiile electrice, de canalizare si de gaz (și repararea în urma acestora), plus alte lucruri care ar mai trebui, poate le-am omis?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In constructii, manoperele nete costa aproximativ atat, cat costa si materialele folosite.
La asta se aduna costurile proiectului, a transporturilor si a utilajelor folosite, iar la final certificarea pentru predare.

| SingleForOne explică (pentru Bula):

Ma interesează mai mult, te rog, un răspuns cu aproximatie sau exact pentru a doua intrebare,

| Bula a răspuns (pentru SingleForOne):

Costul unei renovari poate fi chiar mult mai mare decat pretul de cumparare a imobilului (cumparat).
O evaluare se poate face doar cunoscand detaliile in ansamblu.
Cauta un constructor cu experienta si cere-i o estimare de pret, dupa inspectare la fata locului.

| UserRo10 a răspuns:

Fara expertiza, finalizarea casei poate duce inca pe atat. Nu stim ce detalii si finisari doresti.