| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare: Cum se numesc aparatele alea care produc electricitate in continuare daca curentul se intrerupe? Pt centrale pe lemnewinking...adica daca curentul se intrerupe pompa se opreste si se face presiune in cazan si poate exploda...Cum se numesc aparatele alea?

9 răspunsuri:
| sinx a răspuns:

Se numeste UPS happy Ai putea sa ai si un geenrator la indemana insa trebuie sa stii cand se opreste curentul... Un ups ar fi mai bun pentru ca nu trebuie sa fi pe faza. Generatorul are avantajul ca mai poti alimenta si 1-2-3 becuri sau ce mai ai nevoie. In caz ca nu ai nimic la indemana trebuie sa scoti imediat jarul din centrala. aaa, era sa uit, ai putea sa iei un geenrator cu pornire automata: cade lumina, porneste generatorul.

| nutepriveste21 a răspuns:

Pompele pentru centralele termice pe lemne consuma relativ putin, asa ca poti folosi o sursa neintreruptibila pentru pc-u sau o sursa neintreruptibila speciala pentru centrale termice asa cum vezi aici:http://www.vitacom.ro/......RMICE.html

| vioreld a răspuns:

In popor poarta numele de grup, in domeniu se numeste generator electric.

| anonima5682651 a răspuns:

Generatoare la astea te refereai? funda

| DaftPunk a răspuns (pentru anonima5682651):

E ***...nu e.are un nume specific :p

| DaftPunk a răspuns (pentru DaftPunk):

A bagat si cenzura a?

| kaudia25 a răspuns:

Protectorul automat lipsa curent BOSCH tip EAP 300
Oct 6th, 2010
by Giosan Bogdan.

Protectorul lipsa curent electric model EAP 300 functioneaza impreuna cu o baterie si intra automat in functiune in momentul in care se intrerupe curentul electric. Avantajul principal este ca acest echipament nu costa mult (aproximativ 200EUR), in comparatie cu solutiile alternative care sunt mult mai costisitoare. Acest dispozitiv se inscrie in gama profesionala a sistemelor neintreruptibile automatizate, fiind special conceput pentru siguranta pe timp limitat a cazanelor / centralelor termice pe combustibil solid / lemne, in cazul intreruperii curentuiui electric de la retea, dar nu numai. Acesta poate fi folosit si pentru orice alt aparat care functioneaza in permanenta pe curent electric, al carui putere nu depaseste 300W. Acest aparat nu se va utiliza ca un invertor. Caracteristica principala o constituie forma unde-i tensiunii electrice la iesire, in cazul functionerii pe baterie, care este pur sinusoldala, adica identica cu cea existenta la retea. Constructia de o maniera robusta la parametrl superiori, asigura o functionare in sarcini de lunga durata, propotional cu performantele acumulatorilor folositi, avand si functie de redresor pentru bateria sistemului. ln cazul unei pene de curent, protectorul confera siguranta si protectia automata a cazanului pe combustibil solid / lemn / gazeificare prin furnizarea instantanee a curentului electric alternativ in scopul alimentarii pompelor de recirculare si a hidroforului. Durata de functionare este data si de caracteristicile bateriei folosite. Aceasta poate fi intre 2 si 48 de ore.

NOTA: – FOARTE IMPORTANT! Protectorul automat lipsa curent EAP300 este un dispozitiv de siguranta si in timpul penei de curent este neaparat necesar sa nu alimentati cazanul cu combustibil

| Labirinth a răspuns:

Poti folosi un inverter 12Vcc/200Vac (minimum 400-500W), alimentat de la o baterie auto. Acestea, in montaj cu un releu adecvat, iti asigura continuitate la alimentarea pompei de recirculare.

| bloody181 a răspuns:

Generator de curent happy