| Andrei3747472829 a întrebat:

Pamantul il faci fertil daca il sapi? Daca nu atunci ce poti faci cu pamantul lucrat?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Doar il afanezi daca-l sapi, ca fertilitatea se obtine cand ii pui ingrasamnt natural (balegar de cal sau vaca), ori chimic (fertilizator).

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cu pamintul lucrat nu faci nimic, lasa pe altul sa faca, altul care se pricepe laughing tu nu ai se pare nici o notine despre pamint, asa ca e mai bine sa te ocupi cu ceva la care ai habar.

Deci il inchiriezi unora care vor sa il lucreze, asta ar fi cea mai buna idee.
Bine depinde si cit teren ai.

| MihaiSpeedster a răspuns:

În primul rând, pământul e fertil, fie că e săpat sau nu. Adică în el pot crește plante. Poți să adaugi îngrașăminte, adică un surplus de nutrienți pentru plante, pentru fertilitate crescută.
Săpatul doar îl aerează și aduce nutrienți mai aproape de viitoarele rădăcini. La suprafață este materie organică descompusă (frunze moarte, animale moarte, șamd). Prin săpare, materia asta cu nutrienți ajunge mai jos, unde continuă să se descompună, și de unde rădăcinile o pot absorbi mai ușor.
Sapă sau ară pământul, și pune liniștit pe el ce vrei, că o să crească.

| trophin a răspuns:

Lut