| Madutzza98 a întrebat:

Parintii mei stau la tara, si-au construit acum cativa ani o casa pe un loc dat de primarie. Eu vreau sa mai ridic un nivel deasupra casei lor gen mansarda. Trebuie sa merg la primarie sa le cer voie? Imi trebuie proiect?

Răspuns Apreciat de Editori
| JackR a răspuns:

Sunt o multime de termeni pe care trebuie sa-i inveti: PUZ, POT, PAD etc. Iti trebuie un "dosar", care trebuie sa contina pe langa proiectul de mansardare, calculul de rezistenta, aprobari de la ISU, agentia de mediu, studiu de insorire, acordul vecinilor in cazul in care exista constructii la o distanta mai mica de 20 de metri de casa existenta si alte cateva "maruntisuri". Apoi sunt o multime de aprobari care trebuie luate (nu numai de la primarie!). In general, daca totul merge bine, dureaza cam 6-8 luni, pana le strangi pe toate. Dupa aceea incepe circul cu constructorii... Este aproape sport extrem sa modifici ceva la o constructie existenta. Sincer, mai bine faci una complet noua!

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu doar ca trebuie "sa le ceri voie". Îți trebuie o autorizație de construire, care se eliberează in baza unui proiect si a unui dosar de documente, inclusiv cele care atesta proprietatea asupra terenului si a construcției.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal! nu numai voie dar sunt o gramada de acte si trebuie sa angajezi diriginte de santier. Si nu se stie daca-ti aproba pentru ca trebuie facuta expertiza daca se poate construi peste.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca terenul este al Primariei, nu ai voie sa construiesti nimic pe el, pentru ca parintii tai nu detin acel teren.
Toate raspunsurile le vei afla de la Primarie, daca mergi acolo si intrebi.