| LadyMelian a întrebat:

Pentru cei care au acasa asa ceva.
Mai exact cum inmultesc floarea Calansoe (Kalanchoe)? Are 3-4 butasi si vreau sa o inmultesc.Am tot cautat informatii dar nu am gasit ceva concret care sa ma lamureasca.Pe un site scrie ca trebuie taiati butasii de 5-8 si introdusi direct in pamant, pe altul scrie ca deoarece este o planta suculenta trebuie sa ii las sa se zvante doua zile ca sa se inchida taietura si sa se inmoaie frunzele, dupa care sa ii plantez intr-un nou ghiveci.

E o planta destul de sensibila si nu as vrea sa o pierd.As vrea sa aud parerea celor care detin aceasta floare, mai exact cum au reusit sa o inmulteasca.

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Taie butasi din planta mama si pune-i in apa; vor forma radacinute, ii poti planta separat in ghivece in cel mult 3-4 saptamani.Planta nu e pretentioasa, am observat insa ca nu-i prieste soarele direct si ca are nevoie de ingrasamant pentru plante cu flori pentru o inflorire bogata.

| LadyMelian explică (pentru Mihaela1964):

O am din februarie si de atunci imi infloreste continuu.Din cate am observat eu cam e pretentioasa la temperatura; am uitat-o in balcon pe timp de seara cand inca noptile atingeau 5-6 grade.A fost suficient o ora si floarea deja prezenta afectiuni - cateva frunze fisurate care intr-un final s-au ingalbenit si s-au rupt. Iar soarele direct si prea multa caldura nu ii prieste - se ingalbenesc si se inmoaie frunzele.
Multumesc frumos de ajutor.

| Mihaela1964 a răspuns (pentru LadyMelian):

Cu placere.happy

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Kalanchoe - Fam. Crassulaceae - Calanhoe. Originara din Africa planta face parte din asa zisa grupaa plantelor suculente, cu frunze groase, cu suc celular mucilaginos si un strat protector ceros care diminuiaza pierderile de apa.Se cultiva si se inmultesc foarte usor cu un min de cunostinte.Deci butasii ii poti planta direct in nisip dar ceva mai mare cu glomerulatie mare intr-un vas ceva si tinute la loc umbros si aerisit. Poti pune butasii si in turba si la fel tinuti cum am spus.De asemenea poti sai lasi intr-un loc nu racoros ci normal cald, dar umbrit si bine aerisit.Lasi asa butasii aia 2-3 zile pentru a se cicatriza ranile dupa care ii pui in nisip si la loc cum am aratat. Butasii care nu se prind, tai iar o portiune mica care a stata in nisip si pui iara.Bafta