| ioana73 a întrebat:

Plantele cresc mai repede si mai cu spor la lumina sau la intuneric?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

La intuneric plantele cresc lungindu-se dupa lumina, dar cresc anemice si fragile. In general frunzele au o culoare mai deschisa si tulpina este subtire. La lumina frunzele sunt mai groase, mai mici si mai robuste de culoare mai inchisa iar tulpina nu creste atat in inaltime cat in grosime.
Pentru plantele de apartament adaptarea la ciclul de lumina este raspunsul innascut al plantei la mediul in care traieste. Se dezvolta bine intr-un ciclu de intuneric si lumina care sa semene cat mai mult cu cel din habitatul lor natural. Unele plante infloresc daca zilele sunt mai lungi, cand primesc 14 ore de lumina sau chiar mai mult, in timp ce altele infloresc cand zilele sunt mai scurte si beneficiaza de cel putin de 14 ore de intuneric.
Plantele sunt absolut dependente de lumina pentru a supravietui, prin urmare, este crucial sa stim ce plante prefera mai multa lumina si care mai putina, pentru a le alege pe cele potrivite cantitatii de lumina din casa dvs.
Plante recomandate
Desi plantele se pot adapta la diferite nivele de lumina, inclusiv la lumina scazuta, ele nu vor inflori si nu se vor dezvolta optim in astfel de conditii. Cu lumina insuficienta, plantele isi consuma toata rezerva de energie si mor in cele din urma. Cand nivelul lor de energie se termina, ele nu mai pot absorbi suficienta energie pentru a-si recapata sanatatea
Unor plante le place sa traiasca in penumbra, altor plante le place sa traiasca intr-un nivel mediu de lumina, iar altor plante le place lumina excesiva.
http://www.gradinamea.ro/Plantele_de_apartament_si_lumina_3114_543_1.html

7 răspunsuri:
| gabriellas a răspuns:

In general plantele cresc mai repede la lumina. Dar sunt si plante care prefera umbra sau plante care nu trebuie expuse la lumina directa a razelor solare. In concluzie... depinde de plante

| felician a răspuns:

Normal lor le trebuie lumina multa, ci lumina ca de sera. Serele sunt facute numai din geam care permite sa intre lumina din toate directiile. Pe langa asta, le trebuie si ingrijire, trebuie udate, sapate, altoite si asa mai departe.
Lumina este doar unul din beneficiile pe care i le aduci.
Nu uita insa ca sunt si plante ce nu trebuiesc puse direct la lumina soarelui, aici mai difera si in functie de plante. Poate data viitoare spui si la ce plante te referi, te rog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai pus o intrebare dubla la care primesti doua raspunsuri: la intuneric plantele cresc mai repede. La lumina, plantele cresc mai puternice, viguroase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

si la lumina si la soare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur, sunt si plante care prefera intunericul, dar cele mai multe plante prefera lumina, in concluzie, plantele cresc mai repede si sanatos la lumina.

| nina a răspuns:

Cred ca ambele momente zi – noapte sunt esentiale pentru plante – la lumina fac fotosinteza iar la intuneric banuiesc ca se regenereaza, la fel ca oamenii happy