| Stropdeploaie a întrebat:

Pot planta capsuni in ghiveci? Pe balcon?
DE unde cumpar semintele?

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Mai adaug la ce ți s-a spus până acum. Fiecare plantă are vremea ei de semănat, rodit, cules. Nu trebuie să-i lipsească nici condițiile. Pământ bun poți cumpăra de unde vei lua și semințele. Acolo găsești și ghiveci. Acolo poți cere mai multe sfaturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la orice hypermarket, si da, poti planta, dar o tufa 2 maxim. Daca pui 100 de seminte intr-un ghiveci mic, -n-ai facut nimic.

| asuari a răspuns:

Poți planta legat capsuni în ghivece (foarte largi, nu neapărat adânci) si să le ții pe balcon. Au nevoie de foarte mult soare și puțină apă. Semințele poți le iei online sau din magazine precum Metro, Carrefour și altele.

| CasaSiDesign a răspuns:

Poti planta capsuni in ghivece cu conditia ca pe balcon sa nu inghete.
Plantarea rasadurilor de capsuni se poate face individual in ghivece, 2 plante la un ghiveci cu diametrul de 20-30cm. Stolonii de capsuni se pozitioneaza peste substratul din ghivece, asezand cu grija radacinile, apoi acoperindu-le si presandu-le usor. Nu le udati excesiv.
Sunt persoane care si-au plantat si pomi pitici in ghivece:
https://casasidesign.ro/......-casa.html

| Stropdeploaie explică (pentru CasaSiDesign):

Multumesc de raspuns! Dar este adevarat ca rodesc din al doilea an?crying((

| Luigi96 a răspuns:

Salut! Da, poti planta capsuni in ghiveci. Trebuie sa ai un ghiveci mare de la inceput sau daca vrei poti incepe sa plantezi capsuna intr-un ghiveci mai mic, iar dupa cateva luni tot sa muti planta, dar asa e mai greu si te complici. Poti lasa planta pe balcon, important e sa aiba soare. Semintele le poti cumpara de la magazine mari precum Kaufland, Lidl, sau de la niste supermarketuri.

| HorgosAlinAurel a răspuns:

Poți să plantezi, semințele le poți cumpăra de la diferite magazine