| Adrian4759 a întrebat:

Pot sa fac dintr-un hidrofor functionabil, un compresor? Adica sa-mi bage doar aer fara apa; pentru un pistol de vopsit vreau sa-l folosesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.cartula.ro/forum/topic/3535-compresor-aerograf-facut-acasa/ uite aici un link care sunt sigura k te va ajuta:) spor la treaba daca vrei sa il ai:)

9 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu.Hidroforul are turbina pentru apa, compresorul are piston pentru pomparea aerului.

| valentingb a răspuns:

Are pompa pentru apa.nu cred ca merge

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti folosi doar vasul..ca sa faci un compresor mai ai nevoie de modificaritongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei un compresor simplu si rapid, foloseste un motor de frigiderhappy

| Adrian4759 explică (pentru anonim_4396):

Si ce anume trebuie sa fac? Folosesc doar motorul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adrian4759):

Http://www.cartula.ro/forum/topic/3535-compresor-aerograf-facut-acasa/ uite aici un link care sunt sigura k te va ajuta:) spor la treaba daca vrei sa il ai:)

| iKronstadt a răspuns:

Nu poți. Pentru a comprima un gaz ai nevoie de alt tip de echipament. Poți păstra vasul, dacă vrei. Apoi cumperi un compresor cu scroll (sau cu șurub, ori cu piston semi-ermetic), un manometru, furtun de presiune pentru aer, un presostat, și te pui pe ansamblat. Merită? laughing Nu cred.

| nutepriveste21 a răspuns:

Hidrofoarele(se intelege prin denumire) sunt destinate pomparii apei si in nici un caz nu a aerului. Electromotorul cu care este echipat ar putea fi atasat unui copresor dar nu cunosc detaliile.

| Adrian4759 explică (pentru nutepriveste21):

Stii tu tu cum e romanul, mai inventiv happy, si ma gandeam ca face din tantar, armasar!

| Thau_Alezutzu_2000 a răspuns:

Da! Dar in loc de acel motor care invarte si impinge apa in sus ( ma rog) pune un motor de frigider.Dar fi atent ca iti trebuie un presurizator si daca il are hidroforu e bine, dar acel presurizator ajuta la declansarea motorului ( pornit/oprit), iar cand butelia ajunge la 8 atmosfere sau cate permite sistemul tau de presurisare se opreste iar cand golesti butelia, porneste! Acest presurizatot este legat de furtunu care alimenteaza butelia cu aer si daca nu are ceas de indicare a presiuni ii pui tu, ok si mai este conectat cu motorul de alimentare a buteliei pentru a opri si porni motoru dar fi atent bine, trebuie sa pui un robinet extrem de bun pentru a nu scoate butelia afara aerul ca daca la scos a inceput sa porneasca motorul si asa iti mananca curent dar daca e motor bun e perfect nu iti mananca ok. Ma bucur ca ti-am fost de ajutor...