| Mynameiz a întrebat:

Care e mai bun pistol de vopsit de compresor, cu rezervorul sus sau jos?

Răspuns Câştigător
| Maier_Liviu_Lucian_1971 a răspuns:

Cu rezervorul sus, deoarece vopseaua va intra in circuitul de pulverizare din pistol mult mai usor datorita gravitatiei, de unde este apoi preluata de aerul comprimat si expulzat in afara. La cele cu rezervorul jos aspiratia se face datorita presiunii aerului ceea ce face ca o parte din presiunea de vopsire sa se piarda in procesul de aspiratie.

1 răspuns: