| Captive a întrebat:

Problema la centrală termică beretta.
Nu știu dacă am pus întrebarea in cea mai buna categorie și pentru asta îmi cer scuze anticipat.
Am avut o problema de vreo 3 săptămâni la o teava prin care se scurgea condensul, care era băgată chiar unde are scurgerea chiuveta de la Bucătărie. Pe acolo picura apa de fiecare data când pornea centrala, când începea sa încălzească apa pentru calorifere. (Când foloseam la robinet nu).
Astăzi a venit un instalator de la service-ul care se ocupa cu aceste centrale și mi-a pus banda izolatoare pe teava pentru ca in locul unde se îmbina teava de cupru cu scurgerea era spațiu și pe acolo curgea. In timpul asta a oprit centrala, iar după a pornit-o.
Acum seara am observat ca atunci când pornește centrala pentru a trimite apa calda in calorifere, se aude un bolborosit ca și când ar fierbe apa înăuntru sau ar sufla cineva cu un furtun. Acest lucru se intampla pe tot parcursul încălzirii apei pentru calorifere, pana când temperatura camerei ajunge la cea dorita și centrala se oprește.
Când pornesc robinetul se aude la început bolborositul pana se încălzește apa și după aceea se oprește, iar când opresc apa iar se aude pentru câteva secunde.
Care credeți ca este problema și ce e de făcut?

13 răspunsuri:
| AwGenetix a răspuns:

Trebuie aerisite caloriferele.nu e suficient ca faci o prelevare din fiecare calorifer in mod uzual.

trebuie oprite tur si retur la toate caloriferele, centrala si se asteapta pana caloriferele sunt reci.

se deschide robinet de aerisire la un calorifer, pana cand nu mai iasa nici aer nici apa, apoi se deschide returul putin, cu robinetul de aerisire inca deschis. se preleva pana nu mai vine aer, doar apa, apoi se inchide robinet de aerisire. se deschide robinet de retur la maxim si cel de tur la pozitia dorita. se repeta operatia la fiecare calorifer.

| AwGenetix a răspuns (pentru AwGenetix):

In timpul operatiei, presiunea minima trebuie sa fie de 1Bar. daca e nevoie se completeaza. la final, se face o presiune de 1. 5Bar, se porneste centrala.

| Captive explică (pentru AwGenetix):

Am centrala doar din Noiembrie și nu am mai avut probleme de genul pana acum. AI putea sa îmi explici ce înseamnă tur și retur? Nu ma pricep deloc

regis
| regis a răspuns (pentru Captive):

Lasa-l in pace, a dat un copy paste de pe net, nici macar nu suna românește.
Aerisește caloriferele pur si simplu, având grija sa ai presiune suficienta in instalație. Nu închide nici un robinet, dimpotrivă, lasa-i deschiși sa se aerisească tot circuitul.

| mihai69 a răspuns:

Dacă „bolborositul" se aude din calorifere, atunci da - acestea trebuie aerisite.
Aerisirea se face (așa cum a încercat cineva mai sus să explice) închizând ambii robineți de la fiecare calorifer, apoi, pe rând, calorifer după calorifer, de la cel mai depărtat de centrală spre aceasta, faci următoarele operațiuni:
- deschizi ventilul de aerisire (e o chestie cu o fantă de șurubelniță, pusă în partea de sus opusă robinetului de reglare a căldurii);
- când nu mai iese nici aer, nici apă, deschizi ușor robinetul de la țeava inferioară (retur). Când din calorifer nu mai iese nicio bulă de aer, închizi ventilul de aerisire.
- deschizi robinetul de jos la maximum și pe cel de reglare a temperaturii (de sus / tur) îl pui pe poziția în care ții în mod normal caloriferul pentru un bun confort termic.
Atenție! să ai un vas suficient de mare care să adune apa care vrând nevrând va scăpa din instalație prin valvele de aerisire.
La terminarea operațiunii la toate caloriferele, probabil presiunea din instalația ta va fi scăzut chiar sub nivelul de pornire a centralei, deci e posibil să ai o semnalizare de avarie pe tabloul de control. Vei scăpa de ea deschizând robinetul de umplere a instalației (undeva sub centrală - citește manualul!) până ce presiunea din instalație indicată pe manometrul de control se află în zona normală de lucru (de obicei, marcată cu verde).
Notă: robinetul de retur este de obicei fără „rozetă", ci acoperit cu un căpăcel de plastic. După ce îl deșurubezi, vei vedea ceva cam așa:
http://mesterucasei.com/......binet1.JPG
Ca să îl poți manevra, o să ai nevoie de o cheie tip „imbus" de 6 sau 8 mm. Se găsesc la orice magazin (chiar și la supermarket - aici în set de obicei).

| Captive explică (pentru mihai69):

Bolborosește in centrala, nu in calorifere.

| mihai69 a răspuns (pentru Captive):

Ar trebui să aibă și cazanul centralei o valvă de aerisire, dar despre asta trebuie să cauți detalii în manualul ei de utilizare.

| Captive explică:

Am rezolvat, am sunat la service-ul centralei și mi-au trimis pe cineva.
A fost vorba despre scurgerea condensului. Teava nu era dreapta ci de jos in sus și nu se scurgea condensul de fel

| AwGenetix a răspuns (pentru regis):

Esti expert TPU iar eu sunt proiectant instalatii termice automatizate. da-mi voie sa-ti spun ca ma indoiesc de rangul de Expert TPU, cat timp faci afirmatii de genul. faptul ca se inchide turul si returul, este pentru a captura aerul in calorifer. redeschiderea doar a returului cu aerisitorul deschis, este pentru a scoate aerul complet din acel calorifer. documenteaza-te apoi scuzele le lasi la secretariat, odata cu demisia.

regis
| regis a răspuns (pentru AwGenetix):

Am făcut afirmații pe baza exprimarii tale, suna a google translate. Si nu e nevoie să ma documentez ca sa "capturez" aerul in calorifer, este deja ținut captiv de propria lui densitate. Dar asta se învață prin clasa a șasea, cu mult înainte de școala de instalatori.

| AwGenetix a răspuns (pentru regis):

Bine domnule expert TPU. sa inchideti usa la plecare.

| AwGenetix a răspuns (pentru Captive):

La punerea in functiune, nu s-a observat atata lucru?

| alizeu11 a răspuns:

Trebuie sa purghezi tot sistemul de incalzire! Calorifer cu calorifer. Deschizi putin returul adica teava de jos, acolo este o cheita.Iar de sus unde este purgatorul il deschizi pana ce scoate tot aerul sau iese tot aerul din calorifer si-l inchizi! Asa faci cu toate! La final deschizi cheia de tot a caloriferului si jos si sus de tot si gata! Ai inteles ceva? Babeste ti-am spus ca sa intelegi!