| Corneliacornelia a întrebat:

Bună seara!
Țeava de la încălzire trece printr-un perete de rigips și, când pornește centrala dar si după ce se oprește, scoate un sunet deranjant.Se aude foarte tare, mai ales noaptea. Ce as putea face să nu se mai audă acel zgomot? Parca e "picătura chinezească".

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Se pare ca instalatia dv. are aer sau are presiunea prea mica! Daca are aer trebuie aerisit si instalatia reumpluta, daca are presiunea prea mica atunci instalatia trebuie reumpluta pana la 1, 3 bari la rece, adica cand centrala nu functioneaza!
Daca nu va pricepeti chemati un instalator!

| Corneliacornelia explică (pentru lpavel):

Nu e de la presiune. Instalația e la 1, 5

| lpavel a răspuns (pentru Corneliacornelia):

Atunci are aer... de aceea acel zgomot! Chemati un instalator!

| Corneliacornelia explică (pentru lpavel):

Aer nubare deoarece eam aerisit instalația. E clar de la dilatarea și contractarea țevii și de la atingerea ei de peretele de rigips. Dar nu știu ce soluție exista sa scap de acel zgomot enervant....trăsnet.

| lpavel a răspuns (pentru Corneliacornelia):

De obicei atunci e zgomotos cand instalatia are aer si se formeaza dopuri de aer... incercati sa schimbati pompa poate nu functioneaza normal, dar asta numai daca sunteti absolut sigura ca instalatia nu are aer!

| Corneliacornelia explică (pentru lpavel):

Dacă misc țeava din peretele de rigips, nu se mai aude nimic. Cum își revine la poziția inițială, încep din nou acele pocnituri.

| lpavel a răspuns (pentru Corneliacornelia):

Cand misti teava, eliberezi acele dopuri de aer care pleaca spre aerisitor, ii dai drumul, vin altele... incearca sa legi cumva acele tevi asa cum le tii vreo 2-3 ore apoi le dai drumul, vezi daca se schimba ceva.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ori umpli spațiul liber cu un material fonoabsorbant, ori îl ignori

| Aurora99 a răspuns:

Dacă sunteți din București/Ilfov, sunați la nr. de tel 0730 111 131 sau trimiteți un email la adresa de email din linkul de mai jos. Băieții lucrează în regim urgent, la orice oră și în orice zonă, sunt serioși și au prețuri foarte avantajoase. Luați legătura cu Cristian și vă va trimite el o echipă să vă rezolve tot.

https://instalatori-nonstop.ro/contact/

Întrebări recente