| alaex a întrebat:

Puffff multa bataie de cap ne omoara veata asta scunpa la noi an tara e mai scunp ca anfara fratilor.ma tot bate la cap sotia ca vrea alaea alea dar ia nu stie cat si ce fel costa.hai sa va spun despre ce este vorba.am loat o casa de curand an comuna unde m-am nascut. bunicica casuta angijita cimentuita frumos pa afara.are 6 camere.bun dar nemultumirea mia mare este.m-a costat 1000 mi de euro.dar nu are bucatrie baie nimic e cum era anaite nu parket nimic nu turnat pa jos nimic bun.acum ma antreb eu anprimu rand trebiue sa fac o baie o bucatarie bun.sa torn pa jos.casa e pa anauntru cu var normal cum era anaite.antradevar e angrijita e pereti buni nu igrasie nu nimic.foarte bine a fost angrijita de batrani care au stat acolo.dar stiti cum eara aniate la tara cu wv an fundu curti si cam att.acum va antre eu cum fac eu sa trag cunductele de pa an casa pa sub casa prin pamant.hai ca pana la casa fac santu dar cand ajung la fundatia casei trebuie sa sparg. acum nu stiu dac are fundatie ca casa e din paianta.are turnat pa afara toclu si bordura asa de protectie.dar eu stiu ce va fi cand voi ancepe sapatura.ca trebiue sa trag teava de scurgere teava de apa curenta si vreau sa fac un singur sant pentru amundoua.

Răspuns Câştigător
| Crap23 a răspuns:

Un sfat prietenesc fara pic de rautate : incearca sa inveti sa scrii cat de cat corect, sa nu stea omul 3 ore sa descifreze ce ai vrut sa zici.

| relian a răspuns (pentru Crap23):

laughing asta sigur nu-i roman 1000 mii de euro dar ce i-ai dat frate milioane, sau faci pe aici bascalie laughing

| alaex explică (pentru relian):

AN primul rand citeste bine si pa urma comenteaza vad ca tu nu sti sa citesti dac vrei gramatical du-te la alt program nu te pune nimeni sa citesti.si nu interesaza pa tine ce sunt eu ca sunt roman ca alt ceva nu e treaba ta. vezi de treburile tale dac nu-ti place nu te uiti eu nu am deranjat pa nimeni ai anteles

| relian a răspuns (pentru alaex):

Stiu ca si eu mai gresesc uneori,mai maninc litere,de la tastaura,nu ma uit la ecran cand scriu,sau daca ma uit si vad nu mai corectez,pentru ca in general se intelege de lipseste o litera ceva,numa ca la tine e de jale asta ziceam,ca nu pui o virgula,ca lipseste o litera treaca mearga nu a zis nimeni,dar nu stiu era bine sa incepi cu chestia asta prima data, adica sa intri si sa spui uitati scuze ca ma exprim mai naspa, nu prea am fost la scoala, adica un motiv acolo, sau nu-s roman stiu sa vorbesc dar mai slab cu scrisu, apoi treceai la subiect si lumea intelegea.Eu am inteles ce ai vrut sa spui stai linistit, asa a fost asa secundar, doara am spus si eu, asa a spus vad sinca cineva aici.Ok man stai linistit. apoi am comentata la ce ai zis tu ca ai dat pe casa aia 1000 mi de euro, adica ce inseamna, uite asta eu nu am inteles, ca de fapt aia am si zis.Ai cumparat o casa din pamint si ai dat pe ea 1000 de mii de euro asta inseamna stii cat? Inseamna 1 milion de euro, ba tu esti nebun laughing ne lasi cu povestile tale.Cum sa nu comentez daca vii si ne iei de fraieri pe aici.

| alaex explică (pentru relian):

Bai nu am nevoie de povesti.eu am spus ca m-a costat 10, 000 nu o 100, 000 dar dac tu nu citesti bine nu am ce sa-ti fac eu.antradevar am mai cresit dar nu e vreo antrecere care scrie mai bine.dar e problema ta eu nu am deranjat pa nimeni si nu am nevoie sa ma laud sau sa ma dau mare ca nu am de ce nu e genu meu.eu zic ca e mai bine sa-ti vezi de treaba ta si sa lasi lumea an pace ca nu esti profesor tu sa corectezi lumea. fiecare scrie cum vrea si cum poate ai anteles.tu dac vrei gramatical du-te la scoala ca acolo gasesti tot ce vrei tu.eu nu vreau sa fie rautacios dar kear nu am nevoie de sfaturi de 2 lei. team mai spus antai uitate bine citeste bine dac tisepare interesant si pa urma fa un comentariu.eu am scris ca am nevoie de o idee de la care se pricepe nu sa ma verifici tu sau sa ma antreb ce sunt eu dac sunt roman sau alt ceva ori esti rasist? am mai vazut eu destia care face ura de rasa si discrimineaza.su nu ami rade ca o iapá de aia ranjitá ai anteles

| relian a răspuns (pentru alaex):

E clara esti tigan,pai asa zii bre nene,ce tot o lalai,trebuie sa spui fratilor sunt si eu frate cu voi, adica sunt tigan roman deal vostru, sau iti este rusine sa spui ca esti tigan? Daca spuneai asa nu mai comneta nimeni, te ajuta lumea, asa ca pe viitor spune cum sta treaba si oamenii sunt intelgatori, nu-i nimeni rasist atat timp cat fiecare is vede de treaba lui.Sa fii sanatos, de spus asa ai scris nu ai spus, si du-te tu si citeste ce ai scris 1000 mi de euro, du-te si citeste ce ai scris.Ce vrei tu sa faci nici nu trebuie sa intrebi pe nimeni, fa asa cum ai spus, adica inainte sa torni beton in bucatarie sau baie ce faci sapa dar ceva mai adanc undeva la 1 metru, pentru ca daca folosesti acelasi sant sa pui si apa si canalu, apa trebuie sa fie pe undeva la stiu si eu 80 cm adancime sa nu ai probleme iarna, hai nu la un metru dar oricum trebuie sa sapi 60 cm ca sa nu ai probleme.Si daca fundatia aia este asa adanca atunci poti sparge insa numa in locu ala, dar nu cred ca s-a dus ala la adancimea aia. Daca stiu si eu fundatia are sa zic 50 cm ar trebuie totusi sa spargi cu un picamer pentru ca nu ai cum iesi cu canalizarea, care va trebuie sa fie cat mai sus posibil, adica trasezi o linie pe perete cam unde ar veni podeaua ce vrei tu sa torni, deci pe betonu ala vei pune si un vas de WC banui, deci canalizarea va trebuie sa vina ceva mai jos, oricum sa iasa afara stiu si eu la cativa cm adincime 5 cm acolo.In sf trebuie sa sapi ca nu se intampla nimic, doara nu faci gaura cat toata casa.Si da poti in acelasi sant sa pui ambele numai ca trebuie sapat ceva mai adanc asta pentru conducta de apa care trebuie sa fie adanca sa nu inghete.Pui ceva nisip daca ai si poti pe conductele astea apoi pamint, asta dupa ce le dai nivel etc cred ca stii, adica la canal ca la apa nu trebuie sa-i dai nimic nivele chestii de astea.Asta e tot sapa santu sparge daca e de spar ca nu spargi mult faci o gaura eventual de stiu si eu nitel mai mare decat teava de canalizare atat.

| alaex explică (pentru relian):

Mersi pentru raspuns team spus antradevar am mai gresit ca e telefonul cutachi si mai gresesc.dar eu nu vreau nene sa ma lud sau ceva ca nu am de ce.bun acum referitor la raspuns. teava de la scurgere la hazna trebuie sa aivá cádere nu? santu sa vina an pantá

| alaex explică (pentru relian):

Teava de apa o bag mai jos de teava de scurgere?

| relian a răspuns (pentru alaex):

Da conducat de apa o pui mai jos, pentru ca canalu va urca spre casa pana aproape de suprafata si daca pui si apa tot acolo iarna o sa inghete.Deci tu cand sapi santu ala il sapi peste tot la adancimea sa zic de 80 de cm peste tot la fel, sau cat sapi tu acolo.Dar inainte de asta tu sapa la strada, la canal sa vezi cam la ce adancime e canalu in care o sa te conectezi.Sau poti sa masori si fara sa sapi.

Scoti capacu de la canal din strada, se scoate si masori de la nivelu curtii tale, aproximezi cam pe unde si pana acolo jos, o sa se vada stutu ala unde trebuie sa te conectezi tu.Deci vei stii cam la ce adancime vei sapa santu linga canalu din strada. Apoi sapi cam la adancimea aia tot santu,pentru ca sa pui si teava de apa.

Acu dupa ce ai santu gata,trebuie sa dai nivelu,deci ai nevoie de un aparat de nivel din ala cu laser daca stii ce vorbesc,lumina aia rosie, altfel nu stiu cum sa dai nvelu, iti trebuie ceva scule sau mai empiric sa-i zic asa cu un furtun cu apa daca stii despre ce vorbesc.

Cum faci? Ai santu sapat la adancimea X, te duci linga canalu unde trebuie sa te conectezi si masori 2 metrispre casa in sant si bati un tarus asa lung sa iasa afara din sant, apoi asa din 2 in 2 metri pui un tarus din ala pana ajungi linga casa.

Ai tarusii aia acolo, trebuie acum sa dai nivel ori cu aparatu ala ce ti-am spus cu laser ori cu ce te pricepi sau ai la indemana.Am spus sa pui tarusi pentru ca in santu ala nu ai loc sa te invarti sa dai nivel, deci dai nivelu sus deasupra santului pe tarusi aia ce ii bati.
Marchezi cu un market nivelu pe tarusi, deaci semnele alea arata ca totu este drept daca ai trage o linie.Acum masori de la stutu din starada, pui si acolo un tarus e mai bun asa, deci masori de la stutu ala de canal din strada, deci masori de la stut pana la semnul ce l-ai marcat pe tarus si ai sa zicem dau exemplu doara 100 cm ok? acum ce faci?

Te duci la urmatoru tarussi masori de la semn pe tarus in jos, deci de la semn pe tarus in jos 98 cm si acolo pui semn, la fel cu markeru sa s e vada.Megi la urmatoru tarus si la fel de la semnu ala de deasupra santului masori in jos 96 cm si tot asa pana ajungi linga casa in locu unde intra teava in casa.Se da nivel din cm in cm asa ca idee.Eu am zis sa pui tarusi la 2 m sa nu bagi prea multi, deci am zis 10 cm cas 2 tarusi ok?

Ai acum un semn sus pe fiecare tarus ala ce arata ca e nivel si alt semn jos de tot in sant pe fiecare tarus, dar la fiecare tarus semnu urca cu 1 cm la metru in cazul tau daca pui tarusi din 2 in 2 metri urca cu 2 cm.

Ai semnele astea in continuare pui linga fiecare tarus pamint doara acolo asa in sant stiu si eu pe 2 picioare lungime sil tasezi bine,pui pamint tasezi,bati cu un batator ceva dar sa tasezi bine pana pamantu ajunge la semnu ala din sant de la tarus. faci asa la fiecare tarus si aia va fi panta ta de la casa pana la intrare in canal.

Am uitat sa iti zic inainte sa pui pamint la tarus si sa tasezi poti pune teava de apa,adica trebuie sa o pui, dar o pui asa mai linga mal sa zic sa nu tasezi pamintu tare pe ea, adica sa nu spargi teava aia de apa, intelegi ce zic.Ca teava de apa e subtire, o pui in partea aialnta de tarus si tasezi pamaintu pana linga ea.

Deci pamantu ala tasat bine linga fiecare tarus va fi panta ta.Acum fara sa calci pe pamaintu ala tasat pui tevile de canal in sant,conectezi la stutu ala din strada,nu stiu ce canal ai acolo daca e din plastic e un stut care trebuie taiat nite sa intre teava ta,daca e din beton vezi tu dai gaura sa intre teava ta nitel in interior si apoi cpnectezi teava cu teava pana ajungi in casa,acolo in casa o lasi scura sau lunga cum doresti,acolo o poti taia cum vrei tu.

Dupa ce ai conectat toate tevile,toata teava va sta pe pamintu ala tasat la fiecare tarus, deci totu e conectat, te duci in casa si pui apa cu un furtun dar pui apa numa in teava ce ai conectat-o tu si te duci tu sau altul in strada si se uita in canal daca vine apa daca curge acolo, Daca curge aia e tot ai terminat lucrarea in mare.mai departe ce faci?

Mai departe opresti apa aia cumpri un sac de ciment faci o roaba de meton si pui acolo unde te-ai conectat la strada peste teava ta te pricepi tu, stii ce zic, lasi sa se intareasca nitel si apoi daca ai ceva nisip ar fi de preferat incepi sa astupi teava asa usor.De ce zic nisip? Nu sa ingropi teava toata in nisip macar asa nisipu sa intre sub teava in locu dintre tarusi.Ca sa nu mai pui nisip dupa ce tasezi pamint linga tarusii aia cum ti-am zis, inainte sa pui teava poti sa pui pamint intre tarusi si usor sa tasezi la fel de la tarsus la tarsu astfel incat vei obtine o panta din pamint tasat acolo jos in sant.In cazu asta toata teava ta va sta pe acest pamint tasat, Daca tasezi numai linga tarusi trebuie sa pui ceva nisip sa intre sub teava pentru ca teava sta nitel in aer acolo intre tarusi unde nai tasat pamaint.Deci ai la de ales ori tasezi tot cu pamint ori numa la tarsi si pui usor nisip.

ATENTIE sa nu care cumva sa pui pamint peste teava si apoi sa dai cu apa ca o sa zici ca apa taseaza bine sau baga ea pamant sub teava,daca dai cu apa in sant ala esti ai stricat toata lucrarea,ai muncit degeaba.

Deci pui nisip sau daca ai tasat tot santu atunci ai teava care se vede,are panta,apa se scurge,ceti ramana de facut este sa pui pamint peste teava,cauta sa pui pamint asa mai faramitat, pui pamint pana umpli tot santu si faci asa ca un dig adica peste sant ceva mai inalt decat in restul curtii ca pamintu ala de la ploaie se va mai lasa, sau il poti umple la nivel si adaugi pe parcurs daca se lasa.

Cam asta e lucrarea, asa se face.Sau daca nu ai canalizare la strada Hazna ce spui tu la fel faci.dar in cazul ca ai hazna aia trebuie sa fie adanca, ca daca e la suprafata n-ai facut nimic, nu o sa ai cadere.Haznaua ar trebuie facuta din beton din ala f tare si fin ingropata adinc daca este departe de casa, deci depinde cat de departe este de casa haznaua, cu cat este mai departe cu atat trebuie ingroapa adanc.

Poti sa faci calcul daca nu ai hazna facuta deja, masori de la casa zici teava de canal sa fie aproape de suprafata si te duci apoi cu 1 cm la metru spre locu unde vei face haznaua si si cam la ce adancime va fi gura unde intra teava ta, deci de acolo in jos o sa vina haznaua.Haznaua asta trebuie normal sa fie betoanata peste totmai ales jos, sa nu se infiltrece apa in pamint ca poluezi apa freatica din pamint.In,od normal primaria nu trebuie sa dea voie oamenilor sa faca WC sapat doara in pamint, dara in RO asa sa mers toate apele freatice sunt infestate cu rahat cu dejectii umane laughing ba unia aveau WC din asta in curte stiu si eu la drum si la 3-4 m mai incolo aveau put de unde beau apa laughing si la 50 de ani se vaita ca sunt bolnavi.

Rhatu de om este mai periculos decat o bomba atomica, asta face ravagii in lant poate duce la morti in lant, dar oamenii habar nu au pe ce stau laughing. Bine ca te tine nu cred ca te intereseaza asa ceva.Eu numa zic cum se face haznaua asta,betoanata peste tot si sa zic asa unde te conectezi tu cu teava in hazna,haznaua se face ceva mai inaltaputin deasupra la teava ta si se pune apoi placa de beton cu o gaura de acces in partea opusa unde intra teava ta. Teava ta care intra in hazna no lsi dreapta acolo in interior ii pui un cot in jos,sa nu tulbure ce acolo. Apoi in gaura aia sau prin gaura aia se pune o pompa submersibila putin mai jos nitel de cotu ala,dar nu adanc, asa in timp se aduna apa, cei gros se decanteaza la fund si la suprafata ramane apa f limpede o sa fii surprins cat de limpede est si pompa va scoate apa aia afara si-o araunca la tine in gradina, poti uda cu ea gazon daca ai sau o dai la arbori sau ce ai prin curte sau in fundu curtii.Sunt multe modele de haznale dar aia e alta poveste.

Acum ce faci? Scrii ce am spus eu aici pe o foaie, eventual iti desenezi cai mai usor si te apuci de lucru.Bafta.

| alaex explică (pentru relian):

Mersi de raspuns si asa o sa fac.dar trebuie sa fac haznaua ca nu e canalizare asta e mai rau.si m-am gandit sa o fac asa de 4 metri adáncime pa 2 latime undeva langa gardu de la strada.sa poata sa scoatá vidanja.si cu teava de apa vin prin acelasi sant unde vine teava de scurgere.dar fac cum ai spus tu teava de apa intra mai jos ca teava de surgere. angrop prima datá teava de apa.si pa urma ai dau nivelu la teava de scurgere nu? pun teava de apa pa un strat de nisip prima data o astup.si pa urma pun tarusi asa din 2 an 2 merti si ai dan nivelu cu furtunu de apa.si fac panta la scurgere. dupa ce am facut panta la teava de scurgere pun un strat de nisip pa urma asez teava de scurgere.si pa urma peste teava de scurgere pun iar nisip sa angrop teava.de scurgere.pa urma complectez cu pamant santu.

| relian a răspuns (pentru alaex):

Ok spor la treaba.Haznaua se face cumva in fundu curtii,se pune ceva plante pe linga, asa stiu si eu s-o pui linga drum o scoate aia ceva pafumuri deo sa zici ces alea laughing.Si o hazna poti si cumpara cred, nu stiu sigur, dar poti cauta pe net daca sunt de vanzare, adica gata facute, tu numai sapi groapa vin aia tio aduce o pui acolo si aia e tot.Sunt sau asa stiu din beton sau din fibra de sticka sau plastic ceva, dar nu stiu de or fi in RO daca fac aia acolo asa ceva.Hanaua asta ce zic eu nu o sa o golesti decat poate in 15-20 de ani, pentru ca e cu decantare, apa este scoasa afara de o pompa deci in 10-15 ani depinde de marime daca o sa se umple odata.In tarile astea din vest, in america asa sunt facute, nu te lasa primaria sa faci tu singur de capu tau ca in RO.In RO nai treaba, dar si pentru tine e naspa ca sa golesti mereu aia te costa, asa sa o goloesti odata la 10 ani sau la 15 ani no sa faci cheltuieli.O pompa din aia submersibila sa scoala nitica apa aia e nimic.Bine acum fiecare face dupa ce bani are si cum si cat se pricep.Eu nas pune o hazna linga drum, as pune-o undeva mai departe de casa de d rum, si sa ai acces acolo, adica sa poata intra o masina in caz ca vrei sa golesti.

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat