| Olga a întrebat:

Rozmarinul poate ierna afara? Am o tufa de rozmarin pe care am plantat-o si acum nu stiu daca o sa treaca iarna. Trebuie sa o scot si sa o pun inauntru?

Răspuns Câştigător
| michi a răspuns:

Dar desigur, al meu sta de ani intregi in gradina si nu are nimic.

8 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Depinde cat de frig e afara la tine si ce tip de rozmarin este pentru ca am citit ca desi "rozmarinul era una din plantele care, conform Capitulare de villis, crestea in gradinile manastirilor medievale (vezi si leusteanul)rezistenta sa limitata la frig i-a limitat popularitatea, mai ales in regiunile de la nord de Alpi. Varietatile de rozmarin rezistente la inghet (de exemplu Arp) sunt o inventie relativ noua."
Pe de alta parte se trateaza diferit daca e vorba de e vorba de zonele calde unde planta se poate lasa peste iarna (Pentru a avea cea mai buna selectie de rozmarin, cumparati rasadurile de la un specialist. Centrele mari de gradinarit deseori nu eticheteaza diversele specii, acestea avand mai multe tipuri de foliaje si de flori. Rozmarinul alunga moliile de varza si gandacii de fasole.) sau zonele cu climat rece unde plantele se tin in casa pana cand pericolul inghetului a trecut, dupa care le puteti scoate linistit afara. Mai multe amanunte poti gasi la adresa
http://www.itips.ro/......-v883.html

| Delia 75 a răspuns:

arna nu rezista la ger. Se tine intr-o incapere racoroasa (8-10 grade celsius), bine luminata si se uda mai rar. Vara suporta soarele direct si insolatia si se uda din abundenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rozmarinul ierneaza afara sau in balcon dar trebuie sa ai grija ca acolo unde sta sa aiba apa sau zapada altfel se usuca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In prima iarna ar trebui protejat asa ca mai bine acopera-l si uda-l chiar tu in zilele mai calduroase. In anii urmatori nu vei mai avea probleme pentru ca planta se va acomoda mult mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ca afara e foarte frig si o sa inghete

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de cat de frig e in zona ta. Daca tufa e mica de un an doi iti recomand sa-l scoti toamna, il pui intr-un ghiveci in casa si-l uzi rar. Primava il replantezi in gradina in loc insorit. Rozmarinul se distruge de obicei din cauza apei in exces.

| jenetfox a răspuns:

Buna, parerea mea ca DA face parte din specia coniferelor(tip brad...), un impediment ar fi doar varsta daca e plantat recent.Sarbatori fericite jenetfox.

| Adinuta a răspuns:

Poti sa o lasi afara. Eu ii leg totusi crengutele astfel incat sa il protejez de vantul puternic care ar putea sa-l strice.