| anonim_4396 a întrebat:

Saltea cu spuma sau cu arcuri? Ce recomandati?

55 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Spumă. Arcurile, in timp, se lasă si scârtâie. Mă-ntelegi.

| Celcestietot a răspuns (pentru darrio2007):

Adry spunea ca ies, hotarati-va.

| darrio2007 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce intelegi prin ies?
Am avut saltea cu arcuri luata odata cu dormitorul nou. Dupa 5 ani a trebuit sa o schimb cu alta cu spuma, pe care o am de 3 ani. La cea cu arcuri incepusem sa le simt ca un junghi, indiferent pe ce parte dormeam. In plus mai scartaia cate un arc si cateodata pocnea.

| Adry05 a răspuns:

Mie nu-mi place cu arcuri că în timp pot să mai iasă și-s foarte deranjante...

| darrio2007 a răspuns (pentru Adry05):

Mai ales in anumite momente.

| Celcestietot a răspuns (pentru Adry05):

Nu ies arcurile nici daca sari in pat, despre ce naiba ne vorbesti laughing? Voi nu ati stat mai copii niciodata pe un pat cu arcuri?!

| Adry05 a răspuns (pentru Celcestietot):

Tocma de aia vorbesc, că am avut saltea cu arcuri și le simțeam când dormeam la un moment datwinking nu mă refeream să iasă de tot din saltea... ci să le simți, da na era greu să-ți dai seama

| Celcestietot a răspuns (pentru Adry05):

Si eu sau alta persoana de unde sa cunoastem la ce te referi tu? Suntem cumva magicieni sa iti intram in minte? Cand spui ca iese, iese, si cu asta basta; data viitoare sa reformulezi mai bine. Apropo, arcurile oricum se simt peste o scurta perioada.

| Adry05 a răspuns (pentru Celcestietot):

O fi fost și greu laughing) în fine

| relian a răspuns (pentru Adry05):

Daca ai avut saltea cu arcuri si simteai ce spui, aia nu inseamna ca toate saltele cu arcuri sunt asa.
Ai avut saltea cu arcuri si foam de 1000 de dolari? Sau 4 mii?
Ei daca nu ai avut si nici nu ai probat, nu mai generaliza.
Sa retii si tu, cele mai bune saltele is cela hibride, arcuri si foam si costa peste 7-8 sute de dolari si te tine sau ai garantie cate 20 de ani.
Mergi la un magazin de saltele intreaba, apoi sa vii sa ne spui si noua cum sta treaba.
Nu mai dati raspunsuri doar pe baza a ceea ce aveti voi acasa, nu-s concludente, ce aveti voi acasa aia nu inseamna ca atat exista pe lumea asta.
Eu am saltea de o mie de dolari cu arcuri si spuma, o sa ies la pensie candva si aia tot buna o sa fie, este ca noua laughing

| Adry05 a răspuns (pentru relian):

Așa și n-am voie să-mi spun părerea și experiența că n-am înțeles? Or fi și altele, eu zic cu ce am avut eu, jesus

| Celcestietot a răspuns (pentru Adry05):

A fost greu sa te exprimi corect si adecvat, ''in fine'', nu mai pierd timpul cu una care nici macar punct nu stie sa puna la final de propozitie.

| Celcestietot a răspuns (pentru relian):

Reproducerea ei imi suna ca o recenzie de pe eMAG, daca tot este sa aducem generalizarile aici. laughing
Multi parca comenteaza sa deruteze omul, asa ceva nu este bine.

| relian a răspuns (pentru Adry05):

Ai voie sa comentezi, dar sa spui, uite ce am eu nu-i bun, dar tu ai spus-o ca si cum sigur nu-s bune alea, toate, nu ai specificat nimic ca-i vorba doara de tine.Jesus laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru relian):

Asa o gandesc si eu, dar se pare ca aici sunt evaluati doar cei care nu trebuie.

| Adry05 a răspuns (pentru Celcestietot):

îți dai seama, n-am pus punct pe internet, biata de mine nici nu știu să scriu laughing)))))) ești penibil omule

| Celcestietot a răspuns (pentru Adry05):

Nu este vorba neaparat de punct, ci ti-ai demonstrat nivelul de cultura insuficient incat sa nu fii nevoita sa interactionezi cu mine iarasi, desi am trecut cu vederea de multe ori. Mai esti si fata si emani un comportament repulsiv, nu doar acum ai facut asta, sa imi fie cu iertare daca nu voi zice adevarul de fiecare data. Stii vorba aia, ca acum tot este final de an? Sa lasam necazurile la o parte si sa intram cu bine in Anul Nou, iar de aceea iti voi da block si voi ramane cu tine in urma de data asta. M-am comportat frumos, dar nu am cu cine. Totodata iti urez un an nou bun, ca sa vezi ca n-am nimic cu tine personal!

| Violleta2022 a răspuns:

Saltea relaxa, care are atat arcuri cat si burete dur.

| Vântulalb a răspuns (pentru Violleta2022):

Saltelele Relaxa nu au burete. Au iarba de mare. Sunt cele mai bune, cele mai sanatoase. Un singur defect: nu se mai gasesc.
Saltelele "tip Relaxa", au burete.

| Celcestietot a răspuns (pentru Violleta2022):

Burete dur ca sacii de beton este bun? Cum sa recomanzi un burete dur? Aaa, ca sa ai dureri prin diferite zone ale corpului cand te scoli, am inteles.

| relian a răspuns:

Hibrida,alea is cele mai bune.Acum asa se fac saltele, cu arcuri in care se introduc cilindri din foam.Cu cat mai multe arcuri cu atat mai buna salteaua, dar si mai scumpa.
Se fac si saltele doar cu arcuri, is mai ieftine, si is mai bune decat cele din foam.

| relian a răspuns:

Omule nu mai evalua tu oamenii,nu stii despre ce vorbesti.Tu am vazut spui ca vrei sa auzi pareri de la cei care au,ori au avut si bla bla.
Da este bine sa citesti recomandari de la cei care au sau au avut,dar pentru un produs specific,intelegi ce spun?
Ok sa iti explic,cumperi un vin de care sa zic Merlot ok? Acolo da poti citi ce spui tu,recomandari,dar nu ce spune X ca baut el chardone si era bun si bla bla.
Asa e si cu saltele,si o groaza de saltele si nu ma refer la brand,ma refer la ce materiale au in componenta si cum sunt ele ca duritate.
Daca nu stiai sunt saltele,moi,tari,sau f tari,asa ca nu ai ce idee sa iti faci din ce spune X sau Y pentru ca ei nu au spus exact ce satea au,ce duritate,ce brand etc.
Tu daca vrei saltea,mergi la un magazin care are saltele,banui ca au si ca display,te asezi pe ea vezi cum te simti,apoi citesti exact doar pentru salteaua ce ti-a placut recoamdari,cat tine, daca tine, cum te simti dupa o noapte dupa mai multe bla bla.
Eu ti-am spus salteaua buna este aia scumpa, ca nu-i scumpa asa de doru lelei, iar ca duritate tu trebuie sa probezi.
Cele mai bune saltele is alea ce am spus eu hibride, sunt saltele si de 5 mii de dolari daca nu ai auzit,auzi acum.
Deci cele mai bune is alea cu arcuri si foam,spuma na sa zic pe romaneste,unde sunt eu au toate tipurile si le poti proba,arata si bucata din ea cum este facuta, de aia am spus in mare ca in acele arcuri au bagata spuma, role de spuma, apoi placa de spuma si tot asa.
Eu zic du-te probeaza, intreaba, pe aici nu ai ce idee sa iti faci.

| Celcestietot a răspuns:

Ce recomandam noi? Dar important este pe ce te-ai simti tu confortabil. Cine sunt eu sa iti dau sfaturi in masura in care nici macar nu stiu pe ce dormi, sa fim seriosi. laughing

| StrongHeart a răspuns (pentru Celcestietot):

Din recomandarile altora imi pot face si eu o idee.Tu cand te gandesti sa cumperi un produs, de orice natura ar fi el, nu citesti parerile saul recenziile altor oameni care au cumparat produsul respectiv?

| Celcestietot a răspuns (pentru StrongHeart):

Le citesc si de multe ori rad cand vad parerile prostilor sau ale agramatilor, nici nu am cum sa iau in serios pe cineva care nici nu stie sa scrie, si evident nu sunt toti asa, sunt si recenzii de apreciat. Vad ca tu esti pe bines cu Adry, ii aprobi generalizarile, tine-o tot asa. O evaluezi, gandesti ca ea. Vezi ca data viitoare primesti block daca te mai implici cu evaluari cand ii scriu unei persoane pe care si pe deasupra incerc sa o cultiv. Cum naiba sa o evaluezi astfel cand tu nu ai avut tangenta cu asa ceva (obiectele din intrebare)? Spune-mi si mie, ca deja mi se pare amuzant. laughing

| StrongHeart a răspuns (pentru Celcestietot):

Aprob orice consider eu ca e folositor nu am treaba cu nici un user de aici.Crezi ca imi gateste sau imi calca?laughing Daca te uiti am dat tuturor o evaluari pentru ca mi-au folosit,tu mi-ai raspuns total pe langa subiect ca daca imi ziceai din experienta ta sau ce crezi tu ca e bun,iti dadeam,dar daca raspunzi asa pe ocolite unde nu are rost?
Daca o sa imi iau block asa sa fie,in fond,eu incerc sa ajut lumea pe aici, asta e singurul motiv pentru care intru pe acest cont, daca se intampla sa mai pun intrebari si sa imi fie folositoare raspunsurile le evaluez, mi se pare normal, nu inteleg de ce dramatizezi sau de ce crezi ca am ceva personal cu tine.Nu am nimic, chiar imi esti simpatic.

| Celcestietot a răspuns (pentru StrongHeart):

Am raspuns pe baza experientei mele, bro, nu cred ca mai avea rost sa insir pe aici povestile mele de viata si cum naiba am dormit, ti-am raspuns sincer si tu nu ai luat in considerare. Cand am scris ca nu ies arcurile nici daca sari pe pat, crezi ca o spuneam asa de nebun? Nici macar un folositor nu mi-ai dat, si te portretizez PE BAZA a ce faci. Si tu imi erai simpatic, dar actiunile tale de acum m-au derutat; nu dramatizez, doar scriu.

| Celcestietot a răspuns (pentru StrongHeart):

Structurile incorecte merita evaluate, cica, '''''pe langa subiect''''' laughing)))))))

| StrongHeart a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu am pus o intrebare specifica.A sau B?
Tu ai zis
"Ce recomandam noi? Dar important este pe ce te-ai simti tu confortabil. Cine sunt eu sa iti dau sfaturi in masura in care nici macar nu stiu pe ce dormi, sa fim seriosi. laughing"
Ok bun, dar de ce zici ca nu esti in masura? intrebarea e pentru toata lumea, deci astept orice parere, dar sa fie ceva concret.
Nu ti se pare ca raspunsul tau nu spune nimic concret?

| Celcestietot a răspuns (pentru StrongHeart):

Trebuia sa ma evaluezi, ca tot este vorba despre asta aici. Stiu eu ce preferinte ai tu, cu burete duri cum spunea cineva mai sus, sau mai lejeri ca material, cu arcuri sau fara, sau CUNOSC EU (?) cum ai dormit tu in copilarie si pe ce dormi in momentul de fata ca sa iti recomand ceva? Bro, probabil ca nu stiai nici ca recomandarile se fac si pe baza unei constitutii fizice, deci nu mai incape nicio indoiala CA NU TREBUIE sa iti dam noi sfaturi din moment ce nu te cunoastem in viata reala.

| StrongHeart a răspuns (pentru Celcestietot):

NU boss, puteai sa zici "ba eu am cu spuma si sunt bune, nu ma doare spatele" sau "ia-ti cu arcuri ca sunt rezistente" sau orice altceva decat "cine sunt eu in masura sa iti spun, sa fim seriosi"
Serios, fii mai lucid.Ca si cum m-ai intreba tu, bai eu am o problema, ma doare in piept, am inhalat un gaz toxic si nu stiu ce sa fac"
Si eu sa-ti zic, cine sunt eu sa ma dau cu parerea despre plamanii tai?

| Celcestietot a răspuns (pentru StrongHeart):

Si eu ti-am dat unul dintre cele mai realiste raspunsuri de pe aici, chiar si acum printre ultimele comentarii ti-am mai dat niste informatii, nici nu ar mai fi trebuit sa pleci urechea la ce spun altii, cand ei stiu ce este mai bine pentru ei, ca de aceea recomanda, pe baza nevoilor lor, dar... cu tine cum ramane, faci ce spun restul si nu iti analizezi tu situatia?
Un exemplu bun, asa ar fi trebuit sa imi raspunzi, bravo. Normal ca tu nu esti specialist si nu le dai pseudo reteta sanatatii ca sa le complici si mai mult situatia.
Chiar, ai scolioza, cum esti cu spatele? Vezi, ce naiba sa iti recomand eu cand nu te cunosc, tf...

| Celcestietot a răspuns (pentru StrongHeart):

Varianta C, faci ce spune corpul tau, nu al altora.

| Celcestietot a răspuns:

A fost odata ca niciodata cand aveam pat pe arcuri si mi-am dat seama ca nu se rupe nici daca sari pe el...

Am inceput corect mai sus? Este din experienta mea, acum am mentionat, trebuie sa ma evaluezi.

| Celcestietot a răspuns:

Ii suni pe cei de la Dormeo si iti vor recomanda ei cel mai bine, un mulaj care sa se potriveasca cerintelor tale si modului tau de viata, iti spun din propria EXPERIENTA. Funda + evaluare cu folositor si inteligent (ca mai sus) pentru un raspuns corect pe baza EXPERIENTEI MELE?

| gabicoo a răspuns:

Saltea care conține și spumă și arcuri! Costă un pic mai mult dar merită!

| Ofiintă a răspuns:

Spumă. Arcurile se lasă în timp.

| Legion7X a răspuns:

Cu spumă cu memorie

| Celcestietot a răspuns (pentru Legion7X):

O alegere buna, si pe omul asta nu l-ai evaluat StrongHeart, o faci doar cu cine iti convine indiferent de raspuns.

| Legion7X a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce treabă am eu cu utilizator strongheart Crezi că stau să citesc comentariile tuturor care să le evaluez? Strongheart Are 41 de comentarii, și poate mai cresc, de la o zi la alta. Dacă s-a mai zis ceva înafară de părerea mea nu-i problema mea. Pentru o simplă saltea se poate duce și el în magazin să se informeze, să le pipăie, sau sunt diferite comentarii pro și contra pe eMAG. Pe TPU nu are ce să afle.

| Celcestietot a răspuns (pentru Legion7X):

Aa, nu, pai tu i-ai dat un raspuns bun, eu scriam sa te evalueze pe tine.

| Legion7X a răspuns (pentru Celcestietot):

Am scris spumă cu memorie, ca părere personală, dar depinde ce alege. Omul are google in față se poate documenta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Legion7X):

Stiu, dar a fost o recomandare buna avand in vedere ca nu s-a mai scris pe aici.

| Celcestietot a răspuns (pentru Legion7X):

Multumesc! happy

| Vântulalb a răspuns:

Cum iti spune @gabicoo, cele combinate: arcuri si spuma.

| NotNamed a răspuns:

Spuma fratele meu. Arcurile nu.s bune de nicio culoare. Sunt inconfortabile, se strica repede, scartaie.

| Celcestietot a răspuns (pentru NotNamed):

Nu as zice asta.

| supermamici a răspuns:

Spuma + arcuri sau spuma peste latex. Nu exista nicio saltea doar din spuma asa cum nu este nicio saltea doar din arcuri. Daca vrei confort moliciune spuma, daca vrei o saltea mai are, latex sau arcuri. Daca vrei o saltea din arcuri de calitate atunci nu merge pe varianta de arcuri clasice ci alege o saltea cu arcuri individuale (saltea pocket): https://casazen.ro/ce-este-o-saltea-pocket-cu-arcuri-individuale/

| al0o0o0 a răspuns:

Eu recomand salteaua cu spuma.Eu,personal,simt diferenta.Acum depinde si de saltea, dar cele cu spuma sunt si mai indicate din punct de vedere medical.

| Februar30 a răspuns:

Cu spuma nu mi-au placut, la fel ca si pernele.
Cel mai bine mergi sa le testezi in showroom-uri.

| relian a răspuns (pentru Februar30):

Vezi ca sunt perne cu foam care o sa-ti placa, te asigur, dar is facute cu bucatele mici de foam, doar costa ceva cam scump, stiu si eu undeva la 50$ perna.
Eu asa am si sincer mai buna ca asta nu am vazut, am schimbat nu stiu cate perne, iar asta o ai toata viata.

| Lamar a răspuns:

Cu apa recomand.

| StrongHeart a răspuns (pentru Lamar):

Da,ca in caz ca vine o seceta, bagi briceagu in ea si mai traiesti o luna macar laughing