| Panait_Aurelian_1988 a întrebat:

Salut, am o centrala electrica Romstal și i-a cam scăzut presiunea, știe cineva la ce presiune ar trebui încărcată?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu exista o valoare recomandata de producator, dar presiunea ei maxima este 3 bari iar minima 0.5. Orice valoare care se incadreaza intre este ok, sa tii cont doar ca presiunea scade cand apa este rece si creste cand se încălzește.
Cu cat presiunea este mai mare, zgomotul produs de recirculare este mai redus.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns:

1.2 bari în pauză, 1.4 bari când încălzește! Variația trebuie sa fie de 0.2 bari. Ridică presiunea și vezi ce se întâmplă!
Scaderea presiunii poate avea mai multe cauze: aerul din calorifere, o țeavă fisurată sau membrana din vasul de expansiune s-a spart. Aerisește caloriferele, verifică dacă nu curge pe la îmbinări sau de la țevi. Dar cel mai bine cheamă un specialist.

| Digikey a răspuns:

Eu o reglez cam o data pe an.O pun la 1.5.

regis
| regis a răspuns (pentru gabicoo):

Variatia presiunii depinde de volumul de apă din instalatie si de temperatura setata. Una e sa ai 3 calorifere si 45 de grade, cu totul altceva daca sunt 12 calorifere si 70 de grade.

| darrio2007 a răspuns:

Intre 1 si 1, 5 bari.

| Panait_Aurelian_1988 explică:

Vă mulțumesc tuturor pentru sfaturi am avut un calorifer spart picura a fost schimbat multa stima tuturor

| Panait_Aurelian_1988 explică (pentru regis):

Mulțumesc pentru răspunsul acordat!