| nevastuica181 a întrebat:

stie careva cum pot sa cresc presiunea apei din centrala? am aerisit caloriferele si a scazut presiunea la 0 bari(era inainte sub 1).mi s-a aprins un bec rosu la centrala si nu mai merge deloc.

Răspuns Câştigător
| Netrider a răspuns:

Trebuie sa bagi apa in centrala.
ar trebui sa fie sub centrala un mic robinet cu care dai drumu la apa in circuit. poate sa aiba rozeta sau manerul rosu, albastru, negru si e din plastic. sa ai grija sa verifici presiunea sa nu creasca peste valoarea admisa, asta e in functie de centrala dar de obicei e 1-1.5 verifici pe ceasul de presiune (manometru). de obicei acul manometrului trebuie sa fie intr-o zona colorata in verde.

3 răspunsuri:
| denyemy a răspuns:

Ori e infundata, ori e pompa defecta. In ambele cazuri daca nu isi revine dupa o repornire, trebuie chemat un instalator.

| Albnegru10 a răspuns:

Sub centrala este un mic surubel lung, pe care il poti desface cu mana. El iti umple centrala cu apa. Sa nu depasesti presiunea de 1, 5 barr.