| Ioan_Mutu_1992 a întrebat:

AM o centrala Orlan 25 Kw, manometrul de presiune cu 2 ace 1 negru si 1 rosu, cel rosu la inceput era la presiunea de 1, 5 iar acum a scazut la 1, 2.
Poate cineva sa imi explica de ce?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sub centrala trebuie sa fie un robinet. Cand apa in instalatie este rece, trebuie deschis acel robinet pana cand acul se incadreaza intre niste limite care la mine sunt marcate cu ros. Cred ca 1, 2 este inca bine. La mine asa este dar am alta centrala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presiunea scade cind centrala nu are suficienta apa. Undeva este un robinet, pe care daca il deschizi, se reumple. Atentie, sa nu fie presiunea prea mare pentru ca, in functie de centrala, ori curge apa ori explodeaza centrala. Nu cunosc modelul, nu stiu daca are autoprotectie. Dar la presiunea de 1, 2 bari, e inca bine. Sub 1 nu mai porneste centrala.