| Bunghez_Andrei_2000 a întrebat:

Salut, am o centrala termica Immergas VICTRIX TERA si de o saptamana a intrat in avarie si imi apare eroarea 29 pe ecran (29 Anomalie sondă gaze de ardere Placa identifică un defect la sonda de gaze de ardere Centrala nu pornește (1) )
si asta apare in manual, o parere?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Scoti sonda aia, este o tija de metal si are doara un singur fir la capat conectat printr-un papcu cum zic oamenii, aia e tot, deci o scoti si trebuie sa ai o bucata de pasla, sau cum se numeste, nu stiu daca intelegi ce zic.Este ceva material asa mai poros,mai aspru ceva gen ca ala ce dau aia pe masini de bafuiesc masinile,ceva genul ala ai nevoie.

Daca nu ai,poti folosi si o carpa mai aspra,nu folosi smilgher sa nu zgarii acel sensor ok?
Scoti centrala din priza,tragi ala din conectie,are un cablu,apoi desfaci surubu sau cu ce este prins,scoti afara si freci bine tija aia cu carpa aia de bumbac aspra sau pasla ce am zis.
Pui la loc si dai drumu la centrala.

Daca tot nu merge, inseamna ca nu mai este buna sonda aia si trebuie inlocuita.
Sonda aia sta in flacara, flacara incalzeste tija aia metalica, prin incalzire orice metal formeaza un curent f slab, (caldura face ca electronii metalului sa se deplaseze, dar asta e alta poveste) trimite semnalul la computer si spune ca flacara arde, sau nu mai arde.
De aia este ala pus acolo.In cazul in care flacara se stinge din stiu eu ce motive,iar gazul sa nu tot iasa fara sa arda,sonda aia nu mai trimite semnal, asta pentru ca nu mai este flacara, computerul sesizeaza si inchide valva de gaz.
Cam asa opereaza acolo.

Acu tu incearca cum am zis, daca centrala nu-i f veche ar putea sa mearga cum am zis sa cureti sonda aia.
Daca nu merge, cauti piesa aia si o inlocuiesti.

Nu ai nevoie de cunostinte electrotehnice ce spune cineva pe aici, este o simpla sarma, o tija de metal ce trebuie curatata.
Intotdeauna cand umbli scoate din priza centrala, deconectezi de la curent.Nu te speria ca nu strici nimic, nu ai ce.
Bafta

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca tu crezi ca te descurci si daca centrala nu mai este in garantie, poti sa incerci sa inlocuiesti sonda, cel mai probabil este defecta. Pentru asta iti recomand sa o demontezi intai, sa iei codul de pe ea si il cauti la magazinele de piese electronice (sau online). Eu am facut asta la o centrala acu vreo 7-8 ani si inca funcționează, la actualul proprietar. Initial sunasem la firma de la care am cumpărat centrala, cu intentia de a comanda doar piesa, insa ei nu au vrut sa mi-o vanda fara montaj, intocmind un deviz de cca 450 RON pentru intreaga interventie. La magazinul de electronice am gasit sonda respectiva la vreo 3 lei 50, era o sonda de temperatura foarte asemănătoare cu cea care iti da tie eroare.

Fara suparare, eu inclin sa cred totusi ca nu ai abilitatile necesare, din moment ce ai cerut pareri aici, caz in care mai bune apelezi la un service.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cheama meseriasul care iti face verificarea la 2 ani. Nu te poate ajuta nimic din ce spunem noi ca n-ai voie sa umbli in ea.

Răspuns utilizator avertizat