| AlexG98 a întrebat:

Salut! Am o centrala immergas vitrax tera 24kw! Dupa aproximativ o saptamana de la instalare in care a mers in parametri normali, acum merge ventilatorul continuu...cand porneste centrala nu se aude, cand se opreste centrala din functionat, porneste si merge continuu
Cand dau drumul pe apa calda, nu porneste centrala, drept urmare nu curge apa calda, ci doar dupa 1 minut(la inceput curgea instant)
Am chemat un instalator si mi-a zis ca e posibil ca cel care mi-a montat centrala sa o fi pus-o pe direct...chiar daca centrala e inchisa din buton de tot, tot porneste ventilatorul...ce e de facut? Care sa fie cauza?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cum a zis si darrio2007 ventilatorul porneste o data cu centrala si se opreste ul; timul, dupa oarecare timp, cand nu mai detecteaza gaze arse. La centrala nu poate umbla decat meseriasul care-ti face garantia (cel ce a si pus-o in functiune cand ai cumparat-o).

| AlexG98 explică (pentru Salontanul):

Pai la centrala mea ...ventilatorul merge incontinuu, nu se mai opreste decat cand incepe sa incalzeasca apa centrala(cand porneste)

| Salontanul a răspuns (pentru AlexG98):

Inseamna ca are defectiune si trebuie chemat cel ce face verificarea la 2 ani. Trebuie sa ai pe undeva o fisa de verificare. Vezi de la ce firma este si suna la ei.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexG98):

Posibil că faci confuzie intre pompa de circulare a apei din calorifere, care porneste inainte de a se aprinde cazanul centralei si care mai functioneaza inca un minut dupa ce termostatul a dat comanda de oprire a centralei, dupa ce a ajuns la temperatura setată pe termostat. E posibil ca sa se intample asa ceva la tine deoarece o ai setata pe confort si nu pe economic. Pe confort centrala porneste la o anumita scadere a temperaturii agentului termic(apa din calorifer). Porneste mult mai des.

| darrio2007 a răspuns:

Apa calda nu are cum sa iti vina in secunda doi, Gandeste-te ca mai intai ai apa rece pe teava care iti vine la robinet, apoi iti vine apa calda, dupa ce trece prin cazanul centralei. Cu cat distanta de la centrala pana la robinet este mai mare, cu atat mai tarziu iti vine apa calda la robinet. Ventilatorul porneste in acelasi timp cu arzatorul, pentru a elimina gazele arse. Un instalator nu se pricepe la centrale.

| alina2k18 a răspuns:

Cu centrala se ocupa inginerul de service/tehnicianul autorizat nu instalatorul, el se ocupa cu tevile si altele.
Suna la service sa trimita pe cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cheama instalatori ca sa nu ti se strice de tot

| Kamiyashiro a răspuns:

Anomalie a ventilatotrului
Apare în cazul în care ventilatorul prezintă o defecţiune mecanică sau
electrică. Apăsaţi tasta Reset (1)

Manual de instructiuni: (caută : ventilator) :
https://imoca.ro › 2017/03PDF
VICTRIX 24 TT 1E

| Kamiyashiro a răspuns (pentru Kamiyashiro):

Https://www.google.com/search?q=Coduri+manial+vitrax+tera+24kw

Nu se copiază linkul la pdf pentru manual, dar il găsești la acest link prima căutare.