| AlexG98 a întrebat:

Am o lustra cu 3 becuri dintre care doua au inceput sa palpaie parca as fi din filmele de groaza... daca las doar becul ala care merge bine nu am probleme. Daca pun oricare alt bec nou/vechi in cele doua gauri cu problema...palpaie..cum sa scap de problema asta?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie schimbate duliile de la lustră, sunt vechi au oxidat contactele, cel mai bine schimbi lustra cu totul, cumperi una nouă cu asta riști sa faci un scurt de toata frumusetea si mai arzi si instalatia electrica care si aia e veche de cand este blocul, anii 70.

| CasaSiDesign a răspuns:

Schimbati lustra sau schimbati becurile. Foarte multe lustre noi functioneaza doar cu becuri LED economice, deoarece au fire foarte subtiri si nu suporta consum mare. In momentul in care puneti becuri din alea vechi de 100W, atunci incep problemele datorita puterii prea mari in raport cu firele subdimensionate ale lustrei.

| WALFMAN a răspuns:

Salut sigur problema e din cauza dozelor pobabil că leai ținut aprinse prea mult și au făcut scurt daca le schimbi sigut se rezolva.