| sebi88k a întrebat:

Am o pompa de apa montata in exteriorul casei iar azi dimineata am simtit miros de ars. Am scos stecherul din priza si era topit inauntru. A sarit si sigurnta. Acolo e f multa umezeala. Cand ridic capacul se prelinge apa la greu. Oare asta sa fie cauza principala? Sau pompa e defecta? Nu am mai asteptat pana dupa sarbatori sa chem pe cineva specializat caci mai vin prieteni, familia pe la noi iar noi nu avem apa. Am taiat capetele, am legat pe direct si am izolat firele cu banda adeziva. Acum merge iarasi. As vrea sa-mi spuneti careva cauza, de ce sa topit, daca am procedat bine...nu stiu... Va multumesc si sarbatori fericite la toata lumea!

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Banuiesc ca acel stecher e in fantana pentru ca atunci Cauza a fost umezeala! De la apa face scurtcircuit si se arde cablul... Deci daca vrei sa te tina sa nu mai ai probleme scoate inca o data cablul din fantana si pune cablul unde ai facut acele legaturi intr-o punga si leaga-l bine sa nu mai aiba acces umezeala la acele legaturi ca iar vei avea probleme. Cat despre cum ai facut, ai procedat bine dar sa fi atent ca acele legaturi sa fie departe unul de celalalt si sa fie izolate bine separat sa nu faca scurt. Bafta!

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă priza și ștecherul sunt undeva în casă, la adăpost de umezeală, atunci înseamnă că priza era vai de ea și s-a produs un arc electric (flamă) între contactele ei și ștecher. Asta a dus la topirea despre care vorbești.
Dacă e undeva unde e umezeală, atunci asta e cauza. Legarea directă e o soluție bună în principiu, dar trebuie să fie făcută cu elemente de conectare speciale, nu înfășurând un fir pe altul și bobinând totul cu bandă izolantă! Altfel, e același pericol de arc electric (chiar incendiu). Dacă această legătură e în mediu umed, ar fi bine să pui ansamblul într-o cutiuță / capac de sparay umplut cu silicon sanitar pe care îl lași măcar 12 ore la întărit. Abia pe urmă conectezi la curent (cuplezi siguranța).
http://www.dedeman.ro/ro/sir-cleme-10a-01750/p/1002435
http://www.dedeman.ro/ro/conector-terminal-2-5-mmp-10-poli-31-321/p/1013739

| Crackman a răspuns:

Nu prea, nu mai ai control.
De ce s-a topit? ( izolație proasta, un scurt ceva, nu știu )
Dar ideea este ca nu prea este bine sa lași așa pe direct. Din punct de vedere safety. Ăla s-a topit și a sărit siguranța.

| Panamax a răspuns:

Stecherul se distruge din cauza umiditatii.
Probabil ca nici nou n-a fost mare lucru de capul lui.
ai putea sa folosesti stecher si priza cauciucate de exterior cu contacte de culoare galbena.Sunt ceva mai bune, dar si acelea trebuie inlocuite cam la 2 ani.

| Raducons a răspuns:

Se poate sa fie din cauza umezelii care a ajuns la placa cu borne si a facut scurt, dar si motorul poate sa aiba ceva.Protejeaza-l cu ceva ca sa nu intre apa si mentine-l uscat.