| stalin a întrebat:

am o problema cu centrala termica, si sper sa ma ajutati! centrala este aristonBS II 24 CF,si de doua zile,cand deschid robinetul la apa calda,nu se aprinde flacar,si astfel ap parte doar de apa rece! mentionez ca la calorifere,se aprinde flacar cand da commanda termostatul, sau ambientul cum vreti sai spuneti..deci! are cineva idee ce e de facut? multumesc frumos!

4 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

In general la centralele Ariston, la acest defect, e de vina butonul general ON/OFF.Detin o centrala Ariston care desi nu e modelul tau dar a avut acelesi defect. Specialistul/service cu care am contract de intretinere mi-a spus acest lucru.Pe langa intrerupatorul general am mai schimbat o mambrana de la pompa in peste 10 ani de functionare.

Recomand un service de specialitate.

PS Intrerupatorul original poate fi inlocuit cu unul mai ieftin daca se pricepe tehnicianul.

| stalin explică (pentru stlucian):

Am inteles! mersi mult pentru raspuns!

| Iris1997 a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa chemi un instalator (sau cum se numeste...) si sa iti rezolve centrala. Eu unu asa cred ca ar fi cel mai corect!

| TeodorL a răspuns:

Pot fi 2 probleme:
- daca centrala este cu fluxostat, atunci acesta este blocat sau stricat
- daca centrala este cu vana cu membrana, atunci fie s-a spart membrana, fie vana s-a stricat
Cel mai bine ar fi sa consulti o firma autorizata pe service centrale termice. Poti apela la Prompt Service Clima, care au service autorizat Ariston.
www.prompt-service.ro