| Levente99 a întrebat:

Am o problema la masina de spalat rufe. Am comandat e pe eMag si a sosit acum câteva zile. Azi însă cand am vrut să fac o spălare cu ea a venit marea surpriză, zici ca vrea sa se dezmembreze. După ciclul de spălare, inainte de a trece la clătire are un comportament extrem de ciudat. De parca ar vrea sa rotească sau sa pornească centrifuga (însă definitiv nu e cazul încă) dar începe să sară, sa se lovească cuva de carcasă si efectiv pleaca mașină, de zgomot nici nu mai zic.
Nu știu ce ar putea fi, luni sun la service însă până atunci poate gasesc ajutor aici.
Elementele de fixare le-am îndepărtat, picioarele sunt fixate si l-am verificat cu bolobocul de nici nu mai știu câte ori.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu mai atinge nimic pana nu vine specialistul sa o repare sau sa o schimbe dupa caz. Daca o duce inapoi cumpara ZANUSSI

| darrio2007 a răspuns:

Prin elementele de fixare inteleg ca te referi si la acele suruburi din spate care fixeaza cuva, in cazul transportului.

| Levente99 explică (pentru darrio2007):

De fapt o bară mai mult, e verticala mașină, nu cu încărcată laterală.

| Digikey a răspuns:

A mea are un senzor care detecteaza vibratiile la centrifuga si reduce automat viteza.Depinde cum s-au asezat rufele in cuva.Nu este vorba de niciun defect. Poate sunt rufe prea putine sau incarcarea cuvei este asimetrica.
Mai faceti cateva cicluri inainte sa chemati asistenta.

| Levente99 explică (pentru Digikey):

Am incercat, 4 încercări. Prima rea, a doua okay, a treia vai si amar, a patra a dus cum a dus ca a nu rămână hainele pline de detergent. As miza ca e ceva electronic, din soft. Ca altfel la cum ma uit cuva pare să fie in regula. La cel vechi s-a rupt un rulment, stiu cum se misca in cazul acela. La centrifuga nu are probleme cand incepe. Problema asta apare inainte e clătire, după ce termină spălarea principală si schimba apa.

| florin926481f a răspuns:

Asa imi facea si mie, am pus niste bucati de cauciuc tare sub picioare si nu se mai misca

| Levente99 explică (pentru florin926481f):

Cauciuc am pus si eu sub ea, nu se plimba. Dar mai mult da sa sara si de parcă s-ar lovi cuva de pereți. Parca ar vrea a rotească dar ceva l-ar impiedica si sare totul.

| Zorn a răspuns:

Ai citit cartea cu instructiuni? Vezi ca sunt niste suporturi mici si rotunde care se folosesc ca sa nu se strice masina in timpul deplasarii, iar dupa ce vrei sa o montezi ele trebuie DEZASAMBLATE ca sa nu mai scoata masina sunetul acela din cauza lor.
Poate sa mai fie si din cauza faptului ca nu e tocmai drept locul unde e asezata sau pentru ca e pusa pe o suprafata alunecoasa.

| Zorn a răspuns (pentru Zorn):

Acum am vazut ca ai mentionat elementele de fixare tongue
A mea facea la fel pana cand am pus un pres sub ea, iar acum e ok.