| cioby001 a întrebat:

Salut,

Am o problema la o centrala Saunier Duval Themafast, si anume ca atunci cand folosesc caloriferele dupa cca 30 min intra in avarie si da cu apa afara. Problema poate fi de la presiunea din hidrofor care oscileaza?

2 răspunsuri:
| TeodorL a răspuns:

Problema este tehnic la centrala, hidroforul nu influenteaza presiunea din intalatia termica (calorifere).

Pentru remedierea problemei poti apela la o firma specializata din domeniu. Daca esti din Bucuresti, poti apela la:
www.prompt-service.ro

| geflomedia a răspuns:

Centrala termica are un circuit inchis, tur si retur.
Presiunea in centrala plaja 1, 5-1, 8 bari normala.
Depasirea presiunii peste 3 bari va declansa supapa de presiune.
Faptul ca centrala intra in avarie inseamna ca a scazut presiunea sub 0, 5 atmosfere si intra in avarie, avaria poate sa mai fie si din alte cauze, cum ar fi: lipsa gaz, senzori de temperatura si evacuare gaze arse.
Nu are legatura cu hidroforul, hidroforul asigura apa curenta pentru ACM apa calda menajera si surplusul de agent termic in circuitul inchis.
Verificati daca aveti presiunea in centrala 1, 8 bari recomandat.